Primář obviněný z usmrcení rodičky byl znovu zproštěn obžaloby

Domácí
9. 12. 2016 10:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Odvolací soud v Pardubicích znovu zprostil obžaloby z usmrcení z nedbalosti primáře gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice Tomáše Pavlíčka. Podle spisu v roce 2014 zavinil úmrtí mladé ženy následkem komplikací po císařském řezu, příčinou smrti byla velká ztráta krve. První osvobozující rozsudek vynesl v červnu Okresní soud v Chrudimi.

"Odvolací soud rozhodl tak, že obžalovaný byl zproštěn obžaloby v celém rozsahu, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem," řekl mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Jan Kulhánek.

V září 2014 rodička přivedla na svět císařským řezem dceru, ale zároveň měla zranění dělohy. Porodníci přivolali Pavlíčka, který ránu zašil, pacientka však dál krvácela, v břišní dutině se jí vytvořil hematom a měla i další komplikace. Lékaři stav ženy sledovali a udělali i některá vyšetření, kolem 21.30 zavolali Pavlíčka, který neměl službu, aby její stav znovu posoudil. Ten se po vyšetření ultrazvukem rozhodl pro pokračování konzervativní léčby, neboť hematom se podle něj nezvětšoval. Další operaci chtěl provést až druhý den. V noci se však stav pacientky prudce zhoršil a navzdory rychlému chirurgickému zákroku zemřela.

Zproštění obžaloby u chrudimského soudu podpořil znalecký posudek, výpovědi lékařů, kteří u případu byli, i zdravotní dokumentace. Znalec neshledal nic, co by nasvědčovalo postupu non lege artis, tedy v rozporu s postupem na náležité odborné úrovni. V době, kdy byl Pavlíček znovu přivolán do nemocnice, nemohl situaci vyhodnotit jako bezprostřední ohrožení života.

Pozůstalé po zemřelé ženě, manžela, dvě dcery a rodiče, odkázal okresní soud s nároky na náhradu nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pancer Václav

Další čtení

ilustrační foto

Vzkaz závodníkovi Turkovi. Orloj se zastaví pro oběti nehod rychlou jízdou

Domácí
Aktualizováno: 23. 4. 2025 01:28

Festival Bonjour Brno oslaví 60 let partnerství Brna s francouzským Rennes

Domácí
22. 4. 2025

Soud dal v kauze falešné závěti po továrníku Řípovi vdově pět let vězení

Domácí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ