"Máme neštovice, pro zájemce pořádáme o víkendu dětský večírek, tak dorazte." Nelákavé pozvání? Možná. Zájem rodičů malých dětí o neštovicové party však roste. Cíl je jasný: nechat dítě nakazit, aby si vytvořilo protilátky, a hlavně mít načasování nemoci pod kontrolou. Když se pak objeví první pupínek, rodiče si spokojeně oddychnou. Vedle neštovic je zájem dokonce i o černý kašel a žloutenku A. Lékaři však proti řízené nákaze varují.
Představa rodičů, jak jásají nad onemocněním svého dítka, je sice bizarní, ale vedou je k tomu zdánlivě racionální důvody. Plané neštovice patří k nemocem, které je lepší prodělat v dětství, v dospělosti bývá průběh závažnější. A jak známo, jednou prodělaná infekce zaručuje doživotní imunitu. Další důvody uvádí Kateřina z Hradce Králové, matka dvou dětí, které nechala "úspěšně" nakazit.
Onemocnět raději v dětství |
Zatímco proti neštovicím, žloutence i černému kašli lze očkovat, na takzvanou pátou a šestou dětskou nemoc, virová onemocnění s vyrážkou, vakcína neexistuje. Obě nemoci patří k těm, které je vhodné prodělat v dětském věku. "Šestou dětskou nemoc provázejí vysoké horečky a je riziková pro děti do tří let věku, které jsou ohroženy febrilními křečemi," upozorňuje lékařka Lenka Krbková. |
"Nechtěla jsem riskovat, že to chytnou v létě, kdy se neštovice hůře hojí a nesmí se s nimi na sluníčko, nebo při oslabení organismu například nachlazením, což by zhoršilo průběh nemoci. Navíc představa, že ze školky je donese jeden, od něj to chytne druhý a já jsem minimálně měsíc mimo, mě děsila. Takhle velké plus bylo, že je prodělali zároveň," pochvaluje si. Vzhledem k tomu, že si nemoc "naplánovala", mohla se na ni dopředu připravit - sehnat informace, nakoupit léky i přizpůsobit diář.
Lékaři však namítají, že ani vysoká infekčnost neštovic nezaručuje, že se nakazí všichni sourozenci, a už vůbec ne, že u nich nemoc propukne ve stejnou dobu. Navíc rodič nemůže vědět, jestli dítě už v organismu nějakou infekci nebo virus, které se zatím kvůli inkubační době nestihly projevit, nemá. "Řízenou nákazu bych nedoporučovala, volila bych raději možnost očkování. Člověk nikdy nemůže zaručit nekomplikovaný průběh nemoci," upozorňuje přednostka Kliniky dětských infekčních nemocí FN Brno Lenka Krbková.
Očkovat, nebo nakazit?
Jenže očkování, obzvlášť to nepovinné, vzbuzuje u některých rodičů nedůvěru. "Má řadu nevýhod, mimo jiné se neví, jak dlouho účinkuje, a hlavně nezaručuje, že člověk neštovice už nikdy nechytne," argumentuje Kateřina. Lékaři kontrují tím, že průběh nemoci u očkovaného bývá mírnější a bez vážných komplikací.
"I při 'banálních' planých neštovicích vidíme na naší jednotce intenzivní a resuscitační péče v pražské Thomayerově nemocnici každý rok život ohrožující stavy. Nenechat dítě očkovat je hloupé a k dítěti bezohledné, trestuhodné jednání," říká nekompromisně pediatr Ivan Novák. A přednostka Krbková uvádí na pravou míru, jak to je s obranyschopností organismu po prodělání nemoci: "Neštovice sice člověk už nikdy nedostane, ale virus zůstává v organismu a při druhé infekci se projeví jako pásový opar."
Dětská lékařka, ke které chodí děti Kateřiny, prý o jejím záměru věděla a souhlasila s ním. "I ona je názoru, že přirozené protilátky nic nemůže nahradit," tvrdí Kateřina.
Infekční party se neomezují pouze na neštovice. Novák zná i případy, kdy se rodiče snažili dítěti "pořídit" černý kašel a žloutenku A. Takové jednání považuje za škodlivé až život ohrožující. Na dotaz, zda není lepší, když to dítě místo očkovaní prodělá, zní podle Nováka krutá odpověď: "Ale nesmí přitom umřít...!"