Rušit lůžka? Plán budoucího ministra "nadzvedl" nemocnice

Domácí
4. 12. 2017 21:00
Budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Budoucí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Asociace českých a moravských nemocnic je proti návrhu budoucího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) na omezení počtu lůžek. Je nepromyšlené a netaktické, uvedla v tiskové zprávě. Vojtěch sdělil, že nechce nemocnice rušit ani destabilizovat, jen je přizpůsobit potřebám pacientů.

Kandidát na ministra v neděli serveru Seznam.cz řekl, že nemocnice musejí pro získání paušální platby od zdravotní pojišťovny vykázat určité počty pacientů. Kvůli tomu jsou podle něj lidé možná i nadbytečně hospitalizováni.

"Doufám, že jeho návrhy nepovedou ke znejistění obyvatel řady regionů, pacientů i personálu menších nemocnic a k destabilizaci těchto nemocnic," uvedl předseda asociace, která zastupuje zejména menší zařízení, Stanislav Fiala.

Akutních lůžek je podle Vojtěcha nadbytek, některé menší nemocnice by se tak mohly transformovat na ambulance a polikliniky. Lůžka by také bylo možné změnit na lůžka následné péče pro chronicky nemocné.

Menší nemocnice by se podle něj mohly zaměřit na jednodenní chirurgii. "Otázka nastavení sítě nemocnic je však v kompetenci zdravotních pojišťoven," řekl.

Nyní je v Česku asi 150 nemocnic. Na konci roku 2015 měly asi 48 500 lůžek. Od roku 2008 jejich počet klesl o téměř 15 tisíc. Pro akutní péči bylo na konci roku 2015 vyčleněno asi 40 tisíc lůžek, za sedm let jich ubylo téměř o čtvrtinu.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky loni bylo hospitalizací více než 2,2 milionu, na lůžku skončilo 1,47 milionu pacientů. Lidé pobývali v nemocnicích v průměru 6,2 dne. Od roku 1992 klesla doba pobytu v nemocnici téměř o polovinu.

Autor: ČTK Foto: , Twitter

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ