Stát vyhrál další soud proti americké společnosti Diag Human

Domácí
15. 8. 2014 16:52
Stát zvítězil v dalším dílčím sporu se společností Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou (ilustrační foto).
Stát zvítězil v dalším dílčím sporu se společností Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou (ilustrační foto).

Stát zvítězil v dalším dílčím sporu se společností Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Tentokrát dal Česku za pravdu soud v USA, který nepřipustil exekuční návrh firmy na stát. Sdělila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Americký soud podle Čechové zamítl žalobu společnosti Diag Human, která se týkala vykonatelnosti rozhodčího nálezu z roku 2008. "Rozhodl tak bez nařízeného jednání s odůvodněním, že nemá věcnou příslušnost o věci rozhodnout. Soud uvedl, že newyorská úmluva o výkonu rozhodčích nálezů se dle amerického práva na tento spor nevztahuje," doplnila Čechová.

Česko tak podle mluvčí po Rakousku, Francii, Švýcarsku a Velké Británii uspělo před soudem další země, kde firma Diag Human podala své exekuční návrhy vůči České republice. Firma se může proti rozhodnutí soudu odvolat.

Firma se s Českem 18 let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát v červenci oznámil, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Společnost pak reagovala, že se obrátí kvůli výroku arbitrů o ukončení letitého sporu na zahraniční exekuční soudy.

Česko chce zase po firmě vymáhat náklady, které stát vynaložil na právní zastoupení v arbitrážích. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že touto cestou získá zpět 25 až 30 milionů korun.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Odmítač očkování i covidu může dostat tři roky. U soudu je drzý, trvá na "pravdě"

Domácí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Před pěti lety otrávili Bečvu. Podle rybářů není stále v kondici, nikoho nepotrestali

Domácí
18. 9. 2025
ilustrační foto

Účet za bitcoinovou aféru? Ministerstvo kupcům vyplatilo zatím 44 milionů

Domácí
18. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ