Zrušení některých částí reformních zákonů, jak to udělal tento týden Ústavní soud, nenaruší podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) konstrukci reformy, naopak ji v něčem urychlí. Konkrétně jde o zavádění takzvané living will, tedy institutu dříve vyslovených přání, kdy člověk určí, zda chce být oživován a jak má být léčen, až o sobě nedokáže rozhodovat.
Podle zákona o zdravotních službách musí mít tento projev vůle písemnou formu s úředně ověřeným podpisem pacienta, nutné je poučení od lékaře o důsledcích rozhodnutí. Zákon omezuje platnost přání na pět let, pak by se musela obnovit. Ústavní soudci toto časové omezení zrušili.
"My jsme si mysleli, že bude velmi obtížné tento institut prosadit, proto jsme říkali, fajn, udělejme to jako zaváděcí mechanismus s limitem pět let. A když se to osvědčí, tak to prodiskutujeme a bude to trvalejší. Takže v zavádění nám Ústavní soud pomohl a urychlil to," řekl Heger.
Problém nevidí ani v tom, že registry lékařů, lékárníků a zubařů nepovede stát, jak to bylo v zákoně, ale nadále je povedou jejich profesní komory. "Byla to jedna z možných variant, jestli tam nebude, vyřeší se to jinak," soudí ministr. Lékařská komora uvítala, že lékaři nebudou muset poskytovat své citlivé osobní údaje státu.
Ke zrušení povinnosti přeregistrace pro soukromé lékaře i nemocnice Heger uvedl, že variantu bez přeregistrace preferoval od počátku. Pak pod tlakem krajů v zákoně přibyla povinnost přeregistrace. Její zrušení bude podle Hegera zřejmě vadit krajům - budou si muset udělat aktivně inventury zdravotnických zařízení, na to pravomoci mají i bez přeregistrací. "Sice by jim trochu pomohly, ale když to nebude, tak to také má snadné řešení. Konstrukce zákona se nezhroutí," řekl ministr.
Ústavní soud nahrál rozhodování o životě, raduje se Heger
Domácí
28. 11. 2012 16:22Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Autor: ČTK Foto: ČTK