Vakcína proti chřipce: Švýcarsko ji má, Česko připravuje
12.06.2009 08:51 Aktualizováno 12.06. 13:26
Švýcarská farmaceutická společnost Novartis vyrobila první sérii vakcíny H1N1, a to dříve, než plánovala. V červenci chce zahájit klinické zkoušky a co nejdříve začít s hromadnou výrobou.
O vakcínu, která má být odpovědí na takzvanou prasečí chřipku, už projevily zájem vlády asi třiceti zemí světa.
ČTĚTE TAKÉ: Prasečí chřipka v Česku je pod kontrolou, tvrdí Jurásková
Česko má již druhý případ prasečí chřipky
"Novartis úspěšně dokončil výrobu první série vakcíny na chřipku typu A (H1N1), a to několik týdnů před plánovaným dokončením," píše se ve zprávě švýcarského podniku. Novartis předpokládá, že licenci k výrobě přípravku a další povolení by mohl získat na podzim.
V Česku výroba začala
V Česku se už podle serveru euro.cz začalo s výrobou vakcíny. Společnost Baxter, která má svůj český závod v obci Bohumil na Kolínsku, nabídne očkovací látku v srpnu. Serveru to potvrdila mediální zástupkyně společnosti Jana Čechová.
"Společnost Baxter očkovací látku vyrábí na základě patentované vero buněčné technologie, která umožňuje podstatné zrychlení procesu výroby," upřesnila Čechová. S firmou už dříve jednala vláda o rezervaci dvanácti milionů dávek vakcín na pět let za celkem 1,5 miliardy korun.
První pandemie 21. století
První výsledky dosažené s chřipkovým kmenem H1N1 podle sdělení švýcarské firmy Novartis ukázaly, že vakcína se dá získat rychleji prostřednictvím buněčné výroby než z vaječných kultur. Virus H1N1 je podle Světové zdravotnické organizace zodpovědný za to, že bylo nutné vyhlásit první pandemii chřipky v 21. století.
Komerční výroba vakcín obvykle závisí na tom, jak snadno je kmen viru schopen růst ve slepičích vejcích. Novartis ale uvádí, že díky své buněčné technologii umí vyrobit vakcínu, aniž by musel kmen viru adaptovat na růst ve vejcích.
"Tento postup zkracuje dobu, která je nutná k zahájení výroby vakcíny," uvedl Novartis. Jeho buněčná laboratoř v Německu prý bude schopna vyrábět miliony dávek vakcíny týdně. Vakcíny H1N1 je třeba nejprve testovat na fretkách, teprve potom v klinických testech i na lidech. Až pak lze čekat, že firma získá všechny potřebné licence a souhlas k prodeji.
WHO ve čtvrtek vyzvala vlády, aby se připravily na dlouhý boj s virem. V posledních týdnech obdržely virové inokulum chřipky A (H1N1) podle agentury Reuters vedle Novartisu i firmy Sanofi-Aventis, GlaxoSmithKline a Solvay. Všechny tyto firmy chtějí mít hotovou vakcínu před začátkem zimního chřipkového období na severní polokouli.
Vakcína nejdřív v září
Mluvčí Novartisu řekl, že si není jist, zda má první fázi výrobního procesu vakcíny hotovou i nějaká jiná firma. Vakcína Novartisu by prý měla být připravena v září nebo v říjnu a podnik doufá, že bude schopen vyrábět miliony balení týdně.
Největším světovým dodavatelem vakcín je francouzská farmaceutická společnost Sanofi-Aventis, mimo jiné vlastník české Zentivy. Šéf oddělení vakcín Wayne Pisano řekl, že Sanofi bude "v co nejkratším časovém horizontu vyrábět nejvyšší počet balení vakcíny". Bude ale prý trvat ještě další čtyři měsíce, než bude připraven hromadný koncentrát.
Akcie Novartisu na burze v Curychu během dne zpevnily o více než tři procenta a dostaly se nad 44 franků. Evropský farmaceutický sektor se jako celkem pohyboval asi 2,2 procenta nad čtvrtečními hodnotami.
Chřipkový kmen H1N1 se ve větším výskytu objevil v Mexiku, rychle se ale rozšířil do dalších zemí. Podle WHO je zatím potvrzeno 28 774 případů v 74 zemích. Z toho 144 lidí na onemocnění prokazatelně zemřelo. I když kmen zatím není agresivní, odborníci se obávají, že může změnit podobu a mnohem agresivnějším se stát v budoucnu.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.