VZP: Nemocnice nemusejí dát poplatky na zlepšení stravy

Domácí
29. 7. 2012 10:15
Pacienti řady nemocnic se po zavedení regulačních poplatků nedočkali lepší stravy, i když očekávali, že peníze navíc využije nemocnice na jejich komfort (ilustrační foto).
Pacienti řady nemocnic se po zavedení regulačních poplatků nedočkali lepší stravy, i když očekávali, že peníze navíc využije nemocnice na jejich komfort (ilustrační foto).

Pacienti řady nemocnic se po zavedení regulačních poplatků nedočkali lepší stravy, i když očekávali, že peníze navíc využije nemocnice na jejich komfort. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny zákon nemocnicím nic takového neukládá. Nemocnice dostávají na pacientskou stravu peníze od zdravotních pojišťoven.

"Strava v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných či odborných léčebných ústavech je součástí kalkulace hodnoty ošetřovacího dne. V nemocnicích je kalkulována jako samostatná položka ve výši 70 korun na suroviny na přípravu stravy," uvádí mluvčí VZP Jiří Rod na webu pojišťovny v rubrice Otázka týdne. Práce kuchařů a nákladů na ni jsou součástí režijních nákladů.

"Poskytování stravy je zahrnuto do výkonu ošetřovacího dne, a je tedy hrazeno zdravotní pojišťovnou," shrnul mluvčí Rod. Náklady na potraviny nejsou kalkulovány v případě, že strava je podávána jinak než ústy, tedy pacient nemůže normálně jíst. Tak tomu je na jednotkách intenzivní péče a ARO, pokud je pacient ve stavu, kdy není schopen přijímat potravu ústy a dostává umělou výživu, například do žíly.

Podle zákona je regulační poplatek příjmem zdravotnického zařízení, které ho vybralo. Využít ho musí na provoz a modernizaci. Může ho tedy dát i na vylepšení stravy, ale také na zvyšování platů zdravotníků či nákup nového přístroje. Za den v nemocnici se platí od roku 2008, původní částka 60 korun stoupla od prosince 2011 na stovku.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ