Státní pojištění
Zdravotnictví dostane příští rok o pět miliard navíc
18.09.2013 18:45 Aktualizováno 18.09. 19:32
Vláda chce zákonným opatřením navýšit platby za státní pojištěnce, podle ministra financí Jana Fischera by do zdravotnictví mělo příští rok jít o 4,7 miliardy korun více. Systém spotřebuje ročně celkem 290 miliard korun. O kolik by se mohly zvýšit platby za jednotlivé pojištěnce, premiér Jiří Rusnok neřekl. Zákonné opatření chce vláda schválit příští týden, poté jej musí ještě potvrdit Senát.
Podle Fischera rozpočet původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. To by znamenalo zvýšení plateb v nejnižší ze tří navrhovaných variant. Měsíční platby například za děti a důchodce by se zvýšily o 50 korun na 773 korun. Po jednání o rozpočtu se ale podle Fischera podařilo na tuto kapitolu vyhradit o miliardu více.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát ale prosazoval variantu, kdy by se platby zvýšily o 98 korun na 821 korun. Systém by tak ročně měl získat navíc 7,2 miliardy korun."Po dlouhé debatě jsme dospěli k názoru, že uděláme tuto věc zákonným opatřením, a to proto, abychom minimalizovali riziko, kdyby náhodou se nová sněmovna nemohla dohodnout, tak aby tato věc nezůstala ve vzduchu," řekl Rusnok. Zákonné opatření chce kabinet podle premiéra schválit na příštím jednání společně se dvěma doprovodnými novelami k občanskému zákoníku, které minulý týden zamítl Senát.
Senátoři odmítli návrh, kterým by se měnily daňové zákony a který obsahoval zejména sporné daňové osvobození dividend a zvýhodnění investičních fondů. Zamítli také zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího.
Rusnok řekl, že se vláda také bude zabývat možnou krátkodobou výpomocí pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Jak by tato výpomoc mohla vypadat, není podle Rusnoka zatím jasné. "Nevíme, jestli to bude možné, ale nezamítli jsme diskusi o tomto problému," řekl premiér.
Podle serveru iDnes.cz chce VZP požádat vládu o půjčku 2,6 miliardy korun. Půjčka má zabránit zpožďování plateb zdravotnickým zařízením.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.