Zelení odboráře neuklidnili, <span>učitelé budou stávkovat</span>

Domácí
1. 12. 2007 18:35
Zelený tandem: Bursík&Liška.
Zelený tandem: Bursík&Liška.
Zelený tandem: Bursík&Liška.

Vicepremiér Martin Bursík a budoucí ministr školství Ondřej Liška neuklidnili naštvané učitelské odboráře. Vzbouřenci po sobotní schůzce s politiky prohlásili, že školy uzavřou. Bursík s Liškou jim slibovali, že na ně bude vláda při sestavování příštího rozpočtu více myslet. To však odborářům nestačilo.

"Dosud nikdo nevěřil, že ta naštvanost lidí ve školství je tak velká. Například všechny odpovědi pana premiéra byly zlehčující a znevažující. Bylo by od nás teď nezodpovědné stávku neuspořádat," uvedl šéf školských odborů František Dobšík. I když ví, že protestem  nic nezískají, bere to jako "ovlivnění politiků do budoucna".

Liška s Bursíkem se odboráře snažili přemluvit, aby nestávkovali. Slíbili jim "nadstandardní komunikaci" a hledání peněz pro regionální školství. Peníze se prý napříště najdou jak v rezervách ministerstva samého, tak ve státním rozpočtu.

Pro letošek už odboráři nemohou čekat nic víc než miliardu, na níž se při projednávání rozpočtu dohodla koalice. Ani tato suma ovšem učitelům a školským zaměstnancům nedorovná platy o inflaci, takže jejich reálná mzda ještě poklesne. "S politováním musíme konstatovat, že se nám nepodařilo takhle za minutu dvanáct stávku odvrátit," řekl po skončení jednání Bursík. Stávku označil za legitimní, ale zbytečnou.

Už předem nečekal výrazný posun. "Vláda pod tlakem stávky nedává peníze ze státního rozpočtu. To si musí prostě odboráři uvědomit," uvedl Bursík.

Učitelé a školští zaměstnanci budou stávkovat v úterý. Podle odhadu odborářů se do protestu zapojí polovina zaměstnanců. Odboráři nejsou dlouhodobě spokojeni s návrhem rozpočtu na příští rok ve výši 118,3 miliardy korun. Žádají celkem tři miliardy na platy, pomůcky a další vzdělávání pedagogů.

Foto: ČTK

Další čtení

Soud vyměřil kvůli podvodům s řidičskými průkazy ve Varnsdorfu nepodmíněné tresty

Domácí
18. 7. 2025
ilustrační foto

Motorkář ujížděl policii. Vjel na letiště, zastavil provoz a prorazil plot

Domácí
Aktualizováno: 18. 7. 2025 17:00
ilustrační foto

Muž chtěl podat trestní oznámení na vládu, jinak zabije děti. Zranil policistu

Domácí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ