Zelení trvají na odchodu Čunka z vlády
14.04.2007 16:13 Aktualizováno 14.04. 19:13
Pokud Čunek neodejde z vlády sám nebo ho neodvolá KDU-ČSL, měl by tak podle předsedy zelených Martina Bursíka učinit premiér Mirek Topolánek (ODS). Po sobotním jednání Republikové rady Strany zelených Bursík novinářům zároveň oznámil, že navrhne premiérovi, aby svolal koaliční jednání. Podle něj se ale nejedná o ultimátum, že pokud Čunek vládu neopustí, odejde jeho strana z vlády.
Bursík zároveň řekl, že rada požaduje svolání schůzky zástupců vládních stran k podmínkám dalšího fungování koaliční vlády. Podle Bursíka se ale nejedná o ultimátum, že pokud Čunek vládu neopustí, odejde jeho strana z vlády. "Požadujeme jednoznačnou dohodu koalice o odstoupení, respektive odvolání Jiřího Čunka z vlády," uvedl Bursík.
Čunek již několik týdnů čelí tlaku na odstoupení kvůli obvinění z korupce. Jeho pozici ve vládě oslabily také sporné výroky na adresu Romů. Zelení proto také od Topolánka požadují záruky, že se Čunek už k romské problematice nebude vyjadřovat a nebude tak zasahovat do kompetence ministryně Džamily Stehlíkové (Strana zelených). Čunkovy postoje a výroky vůči Romům považují zelení za nepřijatelné.
Do kdy by měl Čunek z vlády odejít, ale Bursík upřesnit nechtěl. "Nepřísluší nám mluvit o nějakých termínech, ale ty termíny najdete schovány v podtextu naší žádosti o svolání koaliční devítky," řekl. Jednání takzvané koaliční devítky se účastní tři zástupci z každé strany. Podle mluvčího vlády se premiér Mirek Topolánek k situaci vyjádří v neděli v České televizi.
Místopředseda KDU-ČSL: je to věc dvoustranné dohody
Požadavek Strany zelených na koaliční jednání o odchodu vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z vlády jde podle místopředsedy lidovců Romana Línka mimo rámec koaliční dohody. Řekl, že personální složení vlády je podle této dohody věcí premiéra a předsedy příslušné koaliční strany, nikoli věcí dohody všech koaličních partnerů.
"Není principálně možné přistoupit na politickou kulturu, že bude jedna strana hlasovat o tom, kdo z té druhé nebo třetí tam bude personálně dán," uvedl Línek.
Reagoval tak na sobotní žádost Republikové rady Strany zelených o svolání koaliční schůzky "k podmínkám dalšího fungování koaliční vlády". Línek ocenil, že usnesení zelených nebylo ultimativní, tedy postaveno tak, že z vlády odejde buď Čunek, nebo strana Martina Bursíka.
Línek podotkl, že v této kauze se za posledních deset dní nic nového nestalo. Lidovci již dříve vyjádřili svému šéfovi podporu a nechávají na něm, aby si své záležitosti uspořádal. Jednání je i o osobních přístupech jak premiéra, tak našeho předsedy, dodal místopředseda KDU-ČSL.
Línek se ale pozastavil nad dalším usnesením zelených, podle něhož má Čunek xenofobní postoje a výroky. Podle Línka nereflektovalo Čunkovu opakovanou omluvu za výrok o opálených lidech ani odmítavý postoj vedení strany ke xenofobii a rasismu. "Je neadekvátní, že to náš koaliční partner nezohlednil v tom, co přijal," dodal Línek.
Premiér chce vést s Čunkem vážný rozhovor
Topolánek se v sobotním rozhovoru v deníku Právo opět vyslovil pro Čunkův odchod z vlády. "Pokud chci tuto koalici uchovat, tak musím důsledně naplnit svou roli toho, kdo ji stmeluje. To znamená: vyjednat Jiřímu Čunkovi čestný odchod," řekl. Dal přitom najevo, že Čunkův případ hodlá vyřešit již brzy. "Jiřího Čunka a mne čeká velmi vážný rozhovor, ve kterém ho budu přesvědčovat, aby z vlády odešel - s garancemi ode mne i od vlastní strany, že když vyšetřování té jeho záležitosti pro něj dopadne úspěšně, tak se bude moci do své funkce vrátit," uvedl Topolánek.
Čunek podle podle listu řekl, že na to nebude reagovat, dokud si s premiérem nepromluví. Kdy se s ním sejde, nechtěl odhadovat. Počká prý, až ho Topolánek ke schůzce vyzve.
Nové vedení Republikové rady
Matěj Stropnický, jeden z největších kritiků předsedy Strany zelených Martina Bursíka, je od soboty místopředsedou Republikové rady strany. Rozhodli o tom členové rady, kteří zároveň do jejího čela zvolili Dalibora Stráského, dosavadního místopředsedu. Jana Drápalová, která vedla brněnskou kandidátku zelených pro loňské komunální volby, se stala místopředsedkyní rady.
Stropnický na únorovém sjezdu obvinil Bursíka z centralizování moci, které se mělo projevit při jednáních o vzniku vládní koalice s ODS a KDU-ČSL. Nelíbil se mu ani postup při prosazování referenda o umístění radarové části americké protiraketové základny v Česku.
Republiková rada není totožná s předsednictvem strany, je nejvyšším orgánem zelených mezi sjezdy, má šest desítek členů. Někteří členové ji naopak vnímají jako protiváhu hlavním stranickým lídrům. Rada se v sobotu v Praze sešla poprvé od únorového sjezdu strany.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.