Zeman: Lítost nad vraždou ruského velvyslance doplnil hněv

Domácí
20. 12. 2016 17:25
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman v kondolenci ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi k zastřelení ruského velvyslance Andreje Karlova v Turecku uvedl, že lítost doplnil hněv nad zákeřností a podlostí vraždy. Věří, že provokace nezastaví oteplování ve vztazích mezi Ruskem a Tureckem. 

Atentát na ruského velvyslance byl spáchán v pondělí. Zastřelil ho turecký policista v civilu.

Zprávu o násilné smrti podle textu kondolenčního telegramu přijal Zeman s lítostí. "Lítost záhy doplnil hněv nad zákeřností a podlostí této odporné vraždy, kterou také já považuji za teroristický čin zavrženíhodného fanatika," uvedl. Věří, že se nezastaví oteplování rusko-tureckých vztahů ani "úsilí o dosažení míru v Sýrii".

"Mimořádné rozhořčení"

Zeman v úterý kondoloval i německému prezidentu Joachimu Gauckovi kvůli pondělnímu útoku v Berlíně. Zprávu o teroristickém útoku podle svých slov přijal s hlubokým zármutkem a mimořádným rozhořčením.

"Hluboce soucítím s rodinami obětí, které se v tomto adventním čase budou muset vyrovnat se ztrátou blízkého člověka nebo se strachovat o jeho život a zdraví," uvedl Zeman.

Poznamenal, že teroristický útok proti civilistům je neospravedlnitelný kdykoliv a kdekoliv. "Zvoleným cílem však útočník prokázal hlubokou nenávist nejen vůči německému národu, ale také vůči symbolům, které jsou velmi silně zakořeněny v naší kultuře a které máme spojené s radostí, nadějí a pomocí bližnímu," napsal prezident a dodal, že je nezbytné, aby se Evropa spojila a hájila hodnoty, na kterých je založena. Gauckovi, rodinám obětí a Němcům vyjádřil soustrast.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Krumphanzl Michal

Další čtení

Vozataj Jiří Nesvačil junior předvedl jízdu s rekordním čtyřiadvacetispřežím

Domácí
13. 9. 2025

Hasiči v Praze evakuovali na 70 lidí kvůli požáru bytu, záchranáři ošetřili ženu

Domácí
13. 9. 2025

Příznivci MHD se sjeli do Brna na druhý ročník Šotodays, autobusy projely městem

Domácí
13. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ