Zeman: O daru Liglassu nic nevím, zeptejte se pana kancléře

Domácí
5. 10. 2017 16:46
Miloš Zeman.
Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman, čestný předseda Strany práv občanů (SPO), neví nic o sponzorském daru 200 tisíc korun, který této straně loni darovala firma Liglass Trading. Zeman to řekl na tiskové konferenci ve Šluknově na Děčínsku po návštěvě Ústeckého kraje. Novináře s dotazy odkázal na svého kancléře Vratislava Mynáře. Za firmu se Zeman, stejně jako Mynář, přimlouvali v Kyrgyzstánu.

Společnost Liglass Trading v Kyrgyzstánu získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Kyrgyzská vláda nakonec smlouvu v září vypověděla. Liglass Trading je podle svého generálního ředitele Michaela Smelíka připraven obrátit se na mezinárodní arbitráž.

"Já nejsem aktivním účastníkem Strany práv občanů, o sponzorském daru této firmy vůbec nic nevím. Zeptejte se tedy pana kancléře," řekl Zeman na novinářský dotaz.

Informaci o daru ve středu přinesl server Aktuálně.cz. Údaj je zanesený ve výroční zprávě Strany práv občanů. Ve stejný rok, kdy firma darovala SPO 200 tisíc korun, se za ni Zeman a Mynář v Kyrgyzstánu přimlouvali.

Mynář, který stranu mezi lety 2010 a 2013 vedl, ve středu řekl, že je od roku 2013 řadovým členem a předsedou krajské organizace a nemá s financováním strany nic společného. Propojování jeho podpory firmě v zahraničí se sponzorským darem SPO označil za nesmyslné. "Pokud to takhle je, tak já o tom nevěděl a spojovat to je hloupost," dodal o daru Mynář.

Společnost Liglass Trading sídlí v chátrajícím objektu v Líšném u Železného Brodu. V loňském roce zaměstnávala podle informací z obchodního rejstříku dva lidi, uskutečnila zakázky za pouhých 612 tisíc korun a její hospodaření skončilo bezmála milionovou ztrátou. Smlouva na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu přesahovala podle Aktuálně.cz 12 miliard korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ