Zeman svými výroky překonal opilecké potácení, píší Slováci

Domácí
16. 1. 2015 09:00
Miloš Zeman v Brandýse nad Orlicí.
Miloš Zeman v Brandýse nad Orlicí.

Svými výroky o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a zdravých dětí učinil český prezident Miloš Zeman ubohost, kterou překonal i své vulgární nadávky v rozhlasovém rozhovoru a opilecké potácení u korunovačních klenotů, napsal v pátek portál slovenského Denníku N, který založili bývalí redaktoři listu Sme. Portál Zemana také přirovnal k šéfovi Banskobystrického kraje a vůdci slovenských extremistů Marianu Kotlebovi, který loni odmítl podpořit projekt na zlepšení životní úrovně zdravotně postižených.

"Zeman těmito slovy sráží Česko ke dnu, země si ale nezaslouží být posuzována jen podle necitlivého, hulvátského prezidenta. Za poslední desítky let udělali naši sousedé pro handicapované mnoho skvělých projektů. Na Slovenku máme sice empatického prezidenta, který rozumí právě tématům znevýhodněných, ale věcně proces integrace handicapovaných vázne," uvedl portál.

Připomněl zároveň loňské rozhodnutí extremisty Kotleby, který odmítl podepsat smlouvy na projekt financovaný z evropských fondů, jenž by pomohl lidem s postižením integrovat se do společnosti pomocí vytváření domů a bytů v běžných městských čtvrtích, jakož i jejich zaměstnáváním. Nemuseli by tak dále bydlet v jednom ze zámků. Kotleba, který dlouhodobě vystupuje proti Evropské unii a který v kraji také omezil využívání peněz z fondů EU, tvrdil, že podepsáním smluv by porušil zákon.

"Na úroveň Kotleby, který by lidi s postižením viděl nejraději izolované, klesl český prezident Miloš Zeman," komentoval Denník N Zemanovy výroky na adresu postižených. "Řeč symbolů a jazyk, který hlava státu používá, jsou pro atmosféru ve společnosti velmi důležité.
Schopnost empatie vůči druhým anebo takt už sedmdesátiletý Zeman nezíská. Česko nyní zoufale potřebuje najít člověka, který prezidenta přesvědčí, aby neodpovídal na všechny otázky a aby čas od času mlčel," uzavřel portál.

Prezident Miloš Zeman ve středu v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí k zařazování handicapovaných dětí do tříd s nehandicapovanými žáky:

"Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Opakuji - neštěstí pro oba. Že? Mohl bych to samozřejmě rozvádět, mohl bych mluvit o šikaně, mohl bych mluvit o tom, že rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla, takže učitelé se nemohou hned věnovat těm řekněme talentovanějším dětem, ale sám se domnívám, a to není žádný rasismus ani preference nějaké etnické skupiny, že ty děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě, než tehdy, když jsou zasazeny do komunity...
Víte, dětská krutost je jedna z nejstrašnějších, dětská krutost, zvaná šikana, je možná ještě horší než krutost dospělých. No a když tyto děti jsou takzvaně integrovány, když dochází k té inkluzi, potom jsou samozřejmě oběťmi určitého pohrdání, určité šikany a tak dále a tak dále.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ