Lékaři po Novém roce zaznamenali, že k nim po změně ve vyplácení nemocenské míří méně lidí, než bylo dříve zvykem. "Píše se relativně méně neschopenek, než by tomuhle období příslušelo," řekl místopředseda Sdružení soukromých lékařů Jan Jelínek.
Podle jeho názoru ovšem lidé nestonají méně, nechtějí však své chlebodárce zbytečně "dráždit" neschopenkou. Náhradu mzdy od čtvrtého do 14. dne nemoci jim totiž nově platí zaměstnavatelé.
Největší změnou nového systému výplaty nemocenské je, že zaměstnanci za první tři dny nemoci na žádnou náhradu mzdy nemají nárok, stejně jako tomu bylo v první polovině loňského roku. Někteří zaměstnavatelé přitom podle Jelínka sami lidem za prvních pár dní nemoci dobrovolně platí.
ČTĚTE TAKÉ: Ředitelé škol: Nemáme peníze na nemocenskou
"V průběhu roku (i další zaměstnavatelé) přijdou na to, že je to pro ně finančně výhodné a zaměstnanec nebude tlačen k jednání typu: Přijdu i s chřipkou do práce a nakazím ostatní," míní Jelínek. Pokud zaměstnanci po celý kalendářní rok možnost zůstat tři dny kvůli nemoci nevyčerpají, obvykle si o ně podle Jelínka mohou prodloužit Vánoce.Podle Jelínkových zkušeností zatím ani lidé bez podobně benevolentních zaměstnavatelů ovšem obvykle nachlazení a nemoci vyžadující krátké léčení neschopenkou neřeší; třeba si přehazují směny s kolegy nebo si berou dny neplaceného volna. "Krátkodobé neschopnosti se nyní téměř vůbec nepíší nebo se jich píše méně," konstatoval. Simulanti se navíc podle něj často bojí kontrol vyslaných zaměstnavatelem, který se ujišťuje, že jsou nemocní skutečně doma.
Od začátku roku také nově kromě praktických lékařů mohou neschopenky vypisovat i někteří odborní lékaři v nemocnicích. "Pro klienta je to jednodušší. Jde jenom ke specialistovi, který mu vypíše neschopenku, a nemusí jít k dalšímu doktorovi," řekl mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.
ČTĚTE TAKÉ: Chřipka už udeřila. Prvními oběťmi jsou děti
S antibiotiky se plýtvá. Lékaři je předepisují zbytečně
Epidemie chřipky se blíží. Bude horší než jindy
Vypsat novou neschopenku však nyní lékaře stojí velké úsilí. "Tiskopis je zbytečně velký, takže se ani po přeložení nevejde do standardní obálky," posteskl si Jelínek. Navíc je podle něj ve "strašně špatném provedení", takže se každá z jeho šesti stránek musí vyplňovat zvlášť. "Je to práce navíc, která nám bere čas. Místo toho, abych pracoval s pacientem, tak tady šustím papíry a kopíráky jako zastara," prohlásil."Ukazuje se, že tento nápad nebyl nejšťastnější," připustil Sezemský. Ministerstvo práce proto podle něj brzo začne připravovat změnu. Jak dlouho však do jejího zavedení lékaři budou muset nadále vypisovat složité obsáhlé formuláře, Sezemský zatím neví. "Je to nový systém a ukáže se až během čtvrt roku, jak funguje a jestli ještě nebude třeba upravit některé věci technického rázu," dodal.
Foto: Karel Šanda, ČTK