Zmrzlina z mateřského mléka se prodávat smí, psí maso ne

Domácí
1. 3. 2011 13:59
Zmrzlině z mateřského mléka české předpisy nebrání (ilustrační foto).
Zmrzlině z mateřského mléka české předpisy nebrání (ilustrační foto).

Kdyby chtěl v Česku nějaký cukrář prodávat zmrzlinu z mateřského mléka, nic mu nestojí v cestě. Ať to vypadá jako sebebizarnější nápad, v Londýně už je tato „laskomina" k dostání, porce stojí 14 liber, zhruba 400 korun. Jmenuje se Baby Gaga podle výstřední zpěvačky Lady Gaga a kromě kojenecké výživy obsahuje i vanilku a citronovou příchuť.


Brzy ji můžeme ochutnat i my. "Právními předpisy není použití mateřského mléka ošetřeno," říká Petra Hoferková, mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Prostě nikdo ze zákonodárců nepočítal s tím, že by takový podnikatelský záměr někdo pojal. A co není zakázáno, je povoleno.

Prodávající by musel jen zaručit, že je mléko zdravotně nezávadné. O dohled nad kvalitou potravin se dělí rovným dílem potravinářské inspekce a veterinární správy. Zjednodušeně řečeno - první má na starosti rostlinné potraviny, druhá živočišné: maso, vejce a mléko. Mateřské mléko vlastně nespadá úplně čistě ani do jedné kategorie. V českých porodnicích je běžné, že se cizí mateřské mléko nabídne i dětem, jejichž matky kojit nemohou. Testují ho lékaři. Ale co mateřské mléko ve zmrzlině? Jeho kvalitu by zřejmě posuzovala veterinární správa a hygienická stanice. Prodejce by měl za povinnost doložit jeho původ, aby se dalo dohledat, zda byla dárkyně zdravá. Londýnský cukrář Matt O´Connor, který s nápadem přišel, se dušuje, že jeho "mateřská mléčná databanka" je bezproblémová. Každá matka podle něho podstoupila stejné testy jako dárci krve.

Jedovatice a krutikvět ne!

Česká potravinářská vyhláška 225/2008 toho moc nezakazuje. V seznamu látek, které nelze použít při výrobě potravin, najdete třeba pelyněk, rulík a pak spoustu rostlin, které znějí tak, že by je pojídat snad nikoho ani nenapadlo: mrštnoplod, krutikvět nebo jedovatice. Ve veterinárním zákoně jsou vyjmenovaná potravinová, tedy jateční zvířata (krávy, prasata, drůbež, králíci...). Není mezi nimi třeba pes nebo kočka - proto se nesmí jejich maso nabízet v restauracích. Už to ale neznamená, že by pojídání tohoto druhu masa bylo trestné. Zní to hrozně, ale když si psa koupíte, doma ho zabijete a sníte, zákon neporušíte.

"Jen psa nesmíte usmrtit způsobem, který by byl týráním," říká mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Jeho úřad připravuje v současnosti pro ministerstvo zemědělství vyhlášku, která by umožňovala prodej krokodýlího masa, na Moravě totiž funguje už několik let krokodýlí farma. "Připravili jsme návrhy. Můžeme být první v Evropě a dát podklad pro evropský předpis," říká Duben a vypočítává, co je třeba ještě dořešit: podmínky zpracování masa, veterinární vyšetření zvířat i jejich správné usmrcení.

Autor: Milan EisenhammerFoto: Profimedia

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ