Adolf Born dostal <span>dárek k osmdesátinám:</span> výstavu i knihu

Kultura
10. 6. 2010 12:15
Adolf Born je mezi výtvarníky žijící legendou.
Adolf Born je mezi výtvarníky žijící legendou.

Adolf Born je mezi výtvarníky žijící legendou.Šest desítek obrázků Adolfa Borna se společným tématem zvířat vystavuje o čtvrtka 9. června Galerie Moderna sídlící na Masarykově nábřeží v Praze. Výstava se jmenuje Mezi námi zvířaty a začíná krátce před osmdesátými narozeninami, které známý malíř, grafik a ilustrátor oslaví 12. června.

Přehlídka zahrnuje práce od poloviny 70. let do současnosti - grafické listy v technice suché jehly, leptu nebo litografie a obrazy provedené technikou pastelu a akvarelu. Born v nich míchá poezii s metaforou, realitu se snem, zvířatům dává lidské tváře a lidským bytostem zvířecí hlavy.

ČTĚTE TAKÉ: Batman překonal Supermana: v dražbě víc jak za milion

Výstava je výběrem z více než posledních tří desítek let.K autorovým osmdesátinám vyšla také velká monografie. Pod názvem Autobornografie ji vydalo v česko-anglické verzi nakladatelství Slovart. Je výběrem i starších, ale především nejnovějších ukázek z Bornovy volné tvorby. Knihu doplňuje obsáhlé, bohatě ilustrované Kalendárium, které rok po roce zachycuje život i všechny aktivity umělce.

Grafik a ilustrátor Born si v kresbě, leptu a litografii vypracoval nezaměnitelný výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa. Svými ilustracemi doprovodil více než 350 knih. Jsou mezi nimi například Kytice, Válka s mloky, Pohádky bratří Grimmů, Jak jsem potkal ryby, Robinson, Muž s dýmkou a houslemi nebo Pipi Dlouhá punčocha.

Adolf Born je díky svým večerníčkům známý i dětem.Málokterý tuzemský výtvarník je navíc tolik známý mezi veřejností, mnozí mají doma Bornem ilustrovanou knihu, nosič s animovaným filmem z jeho dílny či alespoň malý obrázek plný svérázných postaviček či podivných zvířat. Bornovy ilustrace jsou úspěšné i v zahraničí, v posledních letech například ve Francii. Jméno si zde udělal především ilustracemi La Fontainových bajek, které byly v zemi jednou z neprodávanějších knih roku 2000, ale například i Tří mušketýrů, Pohádek bratří Grimmů či legendy o Golemovi.

Foto: ČTK

Další čtení

Na Anifilmu přibyla jedna soutěžní kategorie, téma festivalu je sci-fi

Kultura
23. 4. 2025

Cenu kritiků festivalu Opera získalo Národní divadlo Brno za hru Salome

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ