Cenu pro <span>mladé umělce</span> si odnesla skupina Ztohoven

Kultura
6. 12. 2007 22:38
Právní zástupce skupiny Ztohoven přebírá cenu.
Právní zástupce skupiny Ztohoven přebírá cenu.

Právní zástupce skupiny Ztohoven přebírá cenu.Umělecká skupina Ztohoven zvítězila v prvním ročníku nových cen pro mladé umělce, které letos pod názvem Cena NG 333 poprvé vyhlásila Národní galerie v Praze. Galerie od tvůrců odkoupí za 333.000 korun vítězné dílo nazvané Mediální realita a umístí je do svých sbírek.

Přihlášená díla všech jedenácti finalistů budou až do února vystavena ve Veletržním paláci, kde se ve čtvrtek uskutečnil předávací ceremoniál. Skupina Ztohoven se proslavila zejména kontroverzní akcí, při níž se v červnu napojila na televizní kamery přenášející v České televizi on-line záběry z přírody a do éteru pustila záznam simulovaného atomového výbuchu. Právě tento projekt devítičlenná soutěžní porota jednomyslně ocenila.

V polovině srpna policie sedm členů skupiny Ztohoven obvinila ze šíření poplašné zprávy, za což jim hrozí uvěznění na šest měsíců až tři roky či peněžitý trest. Za členy skupiny ocenění převzal jejich právní zástupce Jan Hrazdira, neboť se umělci kvůli trestnímu stíhání "drží v poloilegalitě".

Při přebírání ceny Hrazdira organizátorům připomněl ustanovení trestního zákoníku, podle něhož za schvalování trestného činu hrozí až roční trest odnětí svobody. "Myslím, že to celkem vtipně završuje celý koncept uměleckého projektu a zdůrazňuje paradox mezi tím, že za totéž dílo jsou (tvůrci) na jedné straně trestně stíháni a na druhé straně velebeni a honorováni takovouto cenou, které si nepochybně váží," řekl Jan Hrazdira.

"Porota se domnívá, že skupina Ztohoven vstoupila velmi razantně na českou scénu tím, že udělala událost ve skutečném čase v reálném prostoru a riskovala sebe sama," řekl generální ředitel Národní galerie Milan Knížák, který byl rovněž jedním z porotců. Podle jeho názoru je výsledek cen významným signálem veřejnosti. "Je to veřejné přihlášení se k něčemu, co je v naší zemi kriminalizováno a my se domníváme, že to kriminalizováno být nemá. Tímto tomu dáváme jakousi legitimnost, aspoň uměleckou a morální," konstatoval.

Součástí instalace projektu Mediální realita jsou samotné záběry simulovaného atomového výbuchu, dokumentární sekvence ze zapojování přístrojů do televizního vysílání i ukázky z rozhovorů s činiteli veřejnoprávní televize, jež záběry odvysílala. Nechybí ani zarámovaný policejní protokol.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ