Cenu za udržení tradic letos získali tři řemeslníci z hradeckého kraje

Kultura
22. 5. 2020 15:54
Lenka Macečková, nositelka tradic lidových řemesel roku 2018.
Lenka Macečková, nositelka tradic lidových řemesel roku 2018.

Titul Nositel tradice lidových řemesel letos získali tři řemeslníci z Královéhradeckého kraje. Milan Bartoš a Jaroslav Plucha ze Dvora Králové nad Labem uspěli s výrobou tiskařských forem na modrotisk a Jana Štefková z Merklovic u Vamberka s tradiční vambereckou mnohopárovou a páskovou krajkou. Ocenění od roku 2001 uděluje ministr kultury.

"Titul Nositel tradice lidových řemesel jim byl už udělen, samotné ocenění převezmou u příležitosti Národního zahájení Dnů evropského dědictví, které se uskuteční 11. a 12. září 2020 v Olomouci," řekla mluvčí Muzea východních Čech Lucie Peterková.

Technologie výroby modrotisku figuruje od roku 2014 na národním seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR a umění evropského modrotisku bylo v roce 2018 zapsáno na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.

"Výroba forem je pro modrotisk zásadní. Bartoš s Pluchou jsou posledními formíry, kteří dokážou modrotiskové formy nejen opravit, ale i vyrobit," uvedla etnografka hradeckého muzea Martina Vlčková. Podle ní je jejich práce zásadní pro pokračování modrotisku. Oba byli v roce 2015 ocenění cenou Královéhradeckého kraje Zlatý kolovrat.

Tradice

Krajkářství na Vamberecku je nepřerušenou součástí místní lidové tradice od poloviny 17. století, kdy podorlické panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdaléna Grambová pocházela z belgických Flander a zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost.

"Krajkářka Jana Štefková spojuje ve své tvorbě tradiční výrobní postupy se současnou estetikou a udržuje tradici vambereckého krajkářství stále živou," uvedla Vlčková. Královéhradecký kraj udělil Štefkové krajské ocenění Zlatý kolovrat v roce 2005.

Z hradeckého kraje byli v minulých letech oceněni titulem Nositel tradice lidových řemesel Oldřich Kvapil z Hořic v Podkrkonoší za obor řezba reliéfních forem na perník a Josef Komárek za obor řezba králických figurek a betlémů.

Česko tímto oceněním navázalo na projekt UNESCO "Žijící lidské poklady", jehož cílem je zachovat tradiční řemesla.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ