<span>Čeští filmaři</span> se radují z příslibu daňových pobídek

Kultura
20. 10. 2009 16:00
Bratři Bloomovi se natáčeli v Česku
Bratři Bloomovi se natáčeli v Česku

Bratři Bloomovi se natáčeli v ČeskuPo několikaletém volání zástupců českého filmu vláda konečně zareagovala. Kabinet Jana Fischera jednomyslně vyjádřil svůj souhlas s programem podpory filmového průmyslu. Podle návrhu MK ČR by byly zahraniční štáby motivovány k natáčení v Česku systémem daňových pobídek - po splnění všech podmínek programu by mohli požádat o vrácení až 20 procent některých utracených nákladů, které zaplatili.

"Cílem je motivovat zahraniční i domácí filmové produkce k investicím na území ČR. Toto opatření má zajistit zakázky firmám v souvisejících službách i ve výrobě, zaměstnat kvalifikované odborníky a vytvořit krátkodobá pracovní místa," řekla ČTK vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury Viktorie Plívová.

Zahraniční štáby se v poslední době z Česka stáhli právě kvůli neexistenci těchto pobídek. Systém podpory filmového průmyslu je odlákal například do Maďarska, které pobídky nabídlo už v roce 2004. V těchto dnech vstupuje do českých kin film Bratři Bloomovi, který je jedním z mála těch, které ještě v Česku vznikly.

Bratři Bloomovi se natáčeli v ČeskuMezi roky 2003 a 2008 činil pokles zahraničních natáčení v Česku 86 procent. Slavné jsou i jiné dřívější snímky, v nichž hrají zahraničními filmaři oblíbené kulisy Prahy i jiných českých měst - mimo jiné Wanted s Angelinou Jolie, Mission: Impossible s Tomem Cruisem či bondovka Casino Royale.

Česká vláda Jana Fischera zatím jen přislíbila, že program bude spuštěn a to ve chvíli, kdy bude jisté, že není v rozporu s evropskými pravidly o státní podpoře podnikání. Podle premiéra Jana Fischera podpora nezatíží státní rozpočet, neboť se bude týkat kapitoly ministerstva kultury v rozsahu asi půl miliardy korun.

Český filmový průmysl disponuje množstvím profesionálů, kteří jsou nyní bez práce a jsou nuceni odjíždět pracovat do zahraničí. V Česku existují špičkové ateliéry, laboratoře i technika a technologie. Pobídky ale nepřinesou práci jen českých filmovým profesionálům, ale i navazujícím odvětvím včetně dopravců, hoteliérů, telekomunikačních společností, provozovatelů restaurací či tlumočnických služeb.

Podpůrná opatření filmového průmyslu existují téměř ve všech členských státech Evropské unie s filmovou tradicí. V pobídkách pro zahraniční filmaře jsou nejvíce velkorysí Irové, kteří zahraničním štábům vracejí až 28 procent nákladů. Maďarsko vrací čtvrtinu, podobně jako třeba Velká Británie. Následuje Malta s 22 procenty, Německo a Francie s 20 procenty.

Foto: Palace Pictures.

Další čtení

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Filmová výchova míří do škol. Kurzy pro učitele jsou připravené

Kultura
30. 6. 2025

Helena Vondráčková oslaví osmdesátiny velkolepým koncertem v Edenu

Kultura
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ