Brněnské Divadlo Feste nastudovalo představení o imaginárním státním pohřbu prezidenta Václava Klause. Text dramatika Romana Sikory Pohřbívání divadelníci inscenují jako "přímý přenos" obřadu a jeho příprav na zpravodajské televizi. Představení v zaplněném sále centra Stadion zhlédlo premiérové publikum. Inscenace diváky na mnoha místech rozesmála.
Feste se dlouhodobě označuje za politické divadlo a často zpracovává kontroverzní témata. Tentokrát se podle divadelníků stal tématem prezident Klaus a míra jeho vlivu na charakter české společnosti, ekonomiky a politiky. Představení po formální stránce čerpá inspiraci z událostí po loňské smrti bývalého prezidenta Václava Havla, zejména z jeho státního pohřbu přenášeného Českou televizí.
Divadelníci naznačují, jak by podle jejich představy vypadal případný pohřeb Václava Klause, kdyby jej připravovali prezidentovi spolupracovníci a obdivovatelé. V představení je obřad zprivatizovaný a končí vytunelováním veškerých "pohřebních" fondů a dražbou rakve v internetové aukci.
Děj je situován do nepříliš vzdálené budoucnosti. Pohřeb sledují a komentují novináři z terénu i ze studia, kam si zvou hosty z prezidentova okolí. "Před Karlovým mostem se z Křižovnické ulice do mohutného smutečního procesí zařadilo 386 luxusních offroadů s prominentními značkami z celé republiky v čele se závodním kamionem zpěváka Daniela Landy," zaznělo v inscenaci.
V představení účinkují například Václav Hanzl v roli novináře Václava Moravce a Lubomír Stárek s Miroslavem Černým, kteří oba ztvárnili hned několik úloh. Jednou z postav je také kontroverzní podnikatel Viktor Kožený. Kostýmy a scénu, jíž dominuje katafalk obložený květinami, navrhla Alžběta Hanzlová.
Divadlo Feste je nezávislé profesionální divadlo, které se zaměřuje hlavně na sociální a politická témata, usiluje o rozvoj otevřené občanské společnosti. Pojítkem inscenací je hledání identity současného člověka. V jednotlivých hrách soubor zpracovával například témata islámu, romské otázky, ultrapravicového terorismu nebo hazardu. K moderním a soudobým českým dějinám se divadlo vyjadřovalo v inscenacích Osmdesátdevět, Havel píše Husákovi a Dr. Emil Hácha.