K vraždě Johna Lennona "fanouškem" Markem Chapmanem se vrátí brněnské divadlo Husa na provázku v první inscenaci své 47. sezony. Představení uvede v moderním sále planetária na Kraví hoře. Režisér Vladimír Morávek tak má pro vizuální i zvukové efekty k dispozici techniku, která dalece převyšuje divadelní standardy. Písně skupiny The Beatles v nezvyklých interpretacích zahraje živě divadelní kapela.
Hru nazvanou Divnej brouk aneb Kdo zabil Johna Lennona napsal přímo pro Husu na provázku Ondřej Novotný. Scénář kombinuje básnické pasáže s historickými dokumenty a citacemi z knihy Jeroma Davida Salingera Kdo chytá v žitě. Její výtisk měl Chapman u sebe v okamžiku, kdy v New Yorku 8. prosince 1980 vystřelil na Lennona.
Jednou z rovin představení je úvaha o vině a zodpovědnosti, která nemusí vždy ležet jen na vrahovi, a také o odpuštění. "Každý divák si bude muset zodpovědět, jestli Chapmanovi lze odpustit," řekl Morávek. Otázku si musel položit i představitel vraha Dalibor Buš. "Nejsem sice křesťan, ale odpouštět se musí," uvedl.
Na premiéru pozvala Husa na provázku i vdovu po Lennonovi Yoko Ono. Účast zatím nepotvrdila, prý ji snad alespoň zvažuje.
Technické možnosti planetária Morávka uchvátily. "Tím, co tenhle sál umí, je evropsky výjimečný," uvedl režisér. Projekce pro inscenaci vytvořil Pavel Karas. Objevují se v nich historické záběry, ale také třeba fanouškovská videa ze serveru YouTube.
Kromě Chapmana ve scénáři figurují také všichni členové The Beatles. Lennona hraje Milan Holenda. Hned čtyři herečky představují různé tváře Yoko Ono. Poslední postavu autor pojmenoval Tisk a svět. Všichni protagonisté se snaží podat co nejúplnější pohled do nitra vraha.
"Byl to trochu ubožák, trochu posedlý četbou, trochu se cítil být věrozvěstem, trochu pohrdal naší civilizací," řekl o Chapmanovi Morávek. Za vraždu si vyšinutý fanoušek odpykává doživotní trest, všechny jeho žádosti o propuštění zatím americká justice zamítla.