Mladí umělci z 11 zemí nabídnou v Brně svěží pohled na divadlo

Kultura
30. 3. 2016 17:45
Loňský ročník divadelního festivalu.
Loňský ročník divadelního festivalu.

Nové úhly pohledu a neotřelé přístupy slibuje mezinárodní festival divadelních škol Setkání/Encounter. Jeho 26. ročník začne 12. dubna průvodem od Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění k Divadlu na Orlí. Přehlídka potrvá pět dní, účastní se školy z 11 zemí včetně Ruska, Británie, Francie či Německa, oznámili pořadatelé novinářům.

Přední světovou přehlídku divadelního školství pořádá brněnská akademie, či spíše její studenti. "Festival je plně v jejich rukou, připravují jej celý rok," řekl děkan divadelní fakulty Zbyněk Srba. Zájem zahraničních škol zpravidla převyšuje možnosti organizátorů, letos vybírali z 30 nabídek.

Ředitel festivalu Petr Oslzlý se těší třeba na tchajwanské divadelníky, kteří se na festivalu dosud nepředstavili. "Kultura Tchaj-wanu je zcela svébytná, jak to u ostrovů bývá. Ostatně jejich hra se příznačně jmenuje Ostrov," uvedl Oslzlý. Poprvé do Brna zavítají také mladí umělci z Národní konzervatoře dramatických umění v Paříži, a to s inscenací Uštknutí.

Ambice nabízet nové pohledy se projeví v doprovodném programu. "Chceme, aby náš festival byl zaujetím postoje k tomu, co bylo, a snahou se s tím nějak vypořádat. Nalézat, co je ještě životaschopné, a co už není, a to jak po stránce umělecky ideové, tak umělecky formální," popsal záměr festivalu dramaturg Jakub Liška. Nastala doba "velkého třídění", doplnila festivalová režisérka Barbora Chovancová.

Přesný program najdou zájemci na webu www.encounter.cz. Předprodej vstupenek začne 11. dubna ve festivalovém infocentru na divadelní fakultě.

Autor: ČTK Foto: , Twitter

Další čtení

Předávání cen 20. ročníku Ceny Pavla Kouteckého za nejlepší dokumentární film, 11. února 2026, Praha. V krátkometrážní sekci zvítězil snímek Co když kamínky dojdou Nory Štrbové. Cenu převzala producentka Hana Šormová.

Cenu Pavla Kouteckého získaly filmy Při zemi a Co když kamínky dojdou?

Kultura
11. 2. 2026
Bára Dočkalová, cena Litera za knihu pro děti a mládež 2025

Pořadatelé cen Magnesia Litera mají rekordních 631 přihlášených knih

Kultura
Aktualizováno: 11. 2. 2026 00:09

Sedm lidí v sále, statisíce fanoušků. Neuvěřitelná cesta kapely Lucie

Kultura
10. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ