Divadelní festivaly
Plzeň není Nitra, ale...
12.07.2011 08:30 Zápisník
Nejvýznamnější domácí divadelní festival, Divadlo Plzeň, se uskuteční tradičně po prázdninách, od 14. do 22. září. Na něj téměř bezprostředně navazuje jeho slovenský pandán, který má však mnohem mezinárodnější rozhled i zvuk: festival Divadelná Nitra se letos odehraje ve dnech 23. až 28. září. O obou píšeme s předstihem, neboť právě daly v plen své programy. A je docela na co se těšit.
Plzeň je delší dobu pod palbou kritiky jako festival příliš konzervativní a také nevyhraněný: zdá se, že si dramaturgická rada v tomto ohledu dala záležet, a tak můžeme spatřovat zřetelnou orientaci na "mladé" divadlo – progresivní režiséry, kterým je pod třicet nebo jim třicet bylo teprve nedávno: tedy divadelní budoucnost tohoto národa. Diváci tak uvidí Romea a Julii ostravského Divadla Petra Bezruče, kde klasickou látku nově a invenčně vyložila Anna Petrželková; na těchto stránkách opakovaně oslavovaného kladenského Racka v režii Daniela Špinara; pozoruhodně divokého Orestka z pražského Divadla Na zábradlí (režie Jan Frič) a k celku se dá přiřadit i Ibsenův Brand/Oheň v režii Štěpána Pácla, jejž pod hlavičkou sdružení Transteatral hraje skupina spřízněných umělců, kteří si již stihli založit vlastní těleso pod názvem Masopust. Právě Páclova inscenace je z nich "nejméně mladá", tudíž vytváří spojnici s konzervativnější minulostí festivalu.
Nechybí vynikající Korespondence V+W režiséra Jana Mikuláška, kterého lze do skupinky oněch mladých řadit rovněž, byť už je velmi etablovaný; právě Korespondence V+W sice asi těžko mohla v Plzni nebýt, ale prošla už všemi festivaly, takže by bylo jistě ukázkou dramaturgické ambice vzít jinou inscenaci téhož režiséra nebo – ještě lépe - si od něj objednat nové dílo přímo pro festival. Za skandál lze naopak pokládat zařazení Bornovy inscenace Stroupežnického Našich furiantů v Divadle v Dlouhé a za úlitbu plzeňskému publiku pak Dealer´s Choice Dejvického divadla. Dvě slovenské akvizice byly v Nitře k vidění již loni: zatímco monodrama Slávy Daubnerové M.H.L., které v Praze uvedly loni 4+4 dny v pohybu, což by mohlo být dostačujícím varováním, na festival určitě nepatří, ceněná Hollyroth herce Robo Rotha a režiséra Rastislava Balleka je v českých zemích toužebně očekávána po celou sezonu.
Nitra je napřed, zejména pokud jde o zahraniční produkce. Polský režisér Gregorz Jarzyna představí hru soudobé polské literární superstar Doroty Maslowské Mezi námi v pohodě. Soubor Forced entertaiment z britského Sheffieldu přijede s hororem Prázdný příběh. Litevský režisér Oskaras Koršunovas přiveze inscenaci hry Maxima Gorkého Na dně. (Mezinárodní úspěchy pobaltských tvůrců ve srovnání s nulovým mezinárodním ohlasem těch českých stojí jistě za samostatnou úvahu.) V Plzni i Nitře budou k vidění inscenace uznávaného maďarského režiséra Róberta Alföldiho. V Plzni totiž režíroval operu Rigoletto v tamním Divadle J. K. Tyla, kterážto inscenace bude logicky i součástí festivalu. Nitru oblaží svým domácím stříbrem: Loveckými scénami z Dolního Bavorska Martina Sperra v podání Národního divadla v Budapešti. Vazba by se dala vést i dál: maďarské Nemzeti Színhás, tedy Národní divadlo, totiž bude i v Plzni - se Sorokinovým Ledem v režii Kornéla Mundruczóa.
Program přehlídek je samozřejmě bohatší; i tak to vypadá, že letos je v obou případech proč obě města navštívit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.