Plzeňské divadlo uvedlo francouzsko-český projekt o kašpárkovi

Kultura
11. 12. 2017 21:48
Snímek ze hry Panika v muzeu.
Snímek ze hry Panika v muzeu.

Až 40 loutek se prostřídá ve francouzsko-české inscenaci Panika v muzeu, která měla premiéru v plzeňském dětském Divadle Alfa. Vypráví o kašpárkovi v muzeu loutek, kde loutky postihla zvláštní nákaza a vymykají se kontrole. Divadlo si přizvalo ke spolupráci slavný francouzský soubor La Pendue, který bravurně zvládá maňáskové divadlo a obrazové iluzivní inscenace. Dvakrát vystupoval na Skupově Plzni a jeho hry byly přijaty s nadšením, řekl ředitel divadla Jakub Hora.

Hru napsali a režírují Pavlína Vimmrová a Romuald Collinet ze souboru La Pendue. Stvořili hlavní postavu Kašpara, která čerpá z evropských loutkářských tradic. Jeho autorem je Collinet, který na výpravě spolupracoval s českou scénografkou Jitkou Hudcovou. Prostudovali desítky her divadla Alfa a jeho depozitář 300 až 400 loutek.

"V Panice v muzeu tak znovu ožijí marionety, manekýni, maňásci (všechny z různých dřívějších inscenací) nebo i stínové divadlo," řekl Hora. Ve hře vystupují také loutky, které se samy pohybují na mechanický pohon.

Podle Hory jde o první podobnou zahraniční koprodukci. "Herce ani prostor jsme dopředu neznali. Byli jsme příjemně překvapeni z kvalit divadla," uvedl Collinet. Příprava hry trvala přes deset měsíců a sedm týdnů se zkoušela.

Collinet vyučuje na známé loutkářské škole v Charleville-Mézières, kde je také prestižní festival, jehož ředitelka má o hru zájem. "Vzhledem k tomu, že se kašpárek pohybuje v českém muzeu a v inscenaci jsou české reálie, budeme muset vytvořit verzi pro zahraničí," řekl Hora.

V listopadu uvedla Alfa maňáskovou grotesku Kašpárek a mumie. Kašpárkovskou minisérií se s nadcházejícím výročím vzniku samostatného Československa divadlo hlásí k plzeňskému "revolučnímu Kašpárkovi", který v září 1918 pohřbil na jevišti Rakousko-Uhersko. Hora dodal, že se snaží zkoumat životnost této legendární postavy u současného publika. Kašpárkovi je přes 400 let. Neví se přesně, kde vznikl, pravděpodobně v Neapoli, kde se figuře v bílém s černou maskou přes oči říká Pulcinella.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ