Až 40 loutek se prostřídá ve francouzsko-české inscenaci Panika v muzeu, která měla premiéru v plzeňském dětském Divadle Alfa. Vypráví o kašpárkovi v muzeu loutek, kde loutky postihla zvláštní nákaza a vymykají se kontrole. Divadlo si přizvalo ke spolupráci slavný francouzský soubor La Pendue, který bravurně zvládá maňáskové divadlo a obrazové iluzivní inscenace. Dvakrát vystupoval na Skupově Plzni a jeho hry byly přijaty s nadšením, řekl ředitel divadla Jakub Hora.
Hru napsali a režírují Pavlína Vimmrová a Romuald Collinet ze souboru La Pendue. Stvořili hlavní postavu Kašpara, která čerpá z evropských loutkářských tradic. Jeho autorem je Collinet, který na výpravě spolupracoval s českou scénografkou Jitkou Hudcovou. Prostudovali desítky her divadla Alfa a jeho depozitář 300 až 400 loutek.
"V Panice v muzeu tak znovu ožijí marionety, manekýni, maňásci (všechny z různých dřívějších inscenací) nebo i stínové divadlo," řekl Hora. Ve hře vystupují také loutky, které se samy pohybují na mechanický pohon.
Podle Hory jde o první podobnou zahraniční koprodukci. "Herce ani prostor jsme dopředu neznali. Byli jsme příjemně překvapeni z kvalit divadla," uvedl Collinet. Příprava hry trvala přes deset měsíců a sedm týdnů se zkoušela.
Collinet vyučuje na známé loutkářské škole v Charleville-Mézières, kde je také prestižní festival, jehož ředitelka má o hru zájem. "Vzhledem k tomu, že se kašpárek pohybuje v českém muzeu a v inscenaci jsou české reálie, budeme muset vytvořit verzi pro zahraničí," řekl Hora.
V listopadu uvedla Alfa maňáskovou grotesku Kašpárek a mumie. Kašpárkovskou minisérií se s nadcházejícím výročím vzniku samostatného Československa divadlo hlásí k plzeňskému "revolučnímu Kašpárkovi", který v září 1918 pohřbil na jevišti Rakousko-Uhersko. Hora dodal, že se snaží zkoumat životnost této legendární postavy u současného publika. Kašpárkovi je přes 400 let. Neví se přesně, kde vznikl, pravděpodobně v Neapoli, kde se figuře v bílém s černou maskou přes oči říká Pulcinella.