Režisér hry o syndromu vyhoření vyšel z vlastní zkušenosti

Kultura
1. 3. 2019 20:12
Režisér Jan Frič.
Režisér Jan Frič.

Pražské divadlo A studio Rubín uvede v pátek večer v premiéře inscenaci, která se zabývá syndromem vyhoření. Popisuje se tak stav, kdy lidé natolik pracují a vnímají své povolání jako poslání, že nejsou schopni odpočívat a fyzicky i psychicky se vyčerpají. Inscenaci Burnout aneb Vyhoř! režíruje Jan Frič, který je i jejím autorem a vycházel prý z vlastních zkušeností.

"S nápadem vytvořit inscenaci o syndromu vyhoření jsem přišel já sám. Při náhodném přečtení jednoho článku mi došlo, že se s ním ve svém okolí setkávám až příliš často. A to, ať už se jedná o kolegy z divadla či kamarády působící v jiných pracovních oblastech," popsal Frič impuls k napsání hry. Sám si prý syndromem vyhoření prošel a uvědomuje si, jak těžké je "dát nohu z plynu a zpomalit, začít žít svůj osobní život, nikoliv považovat práci za úplně vše".

Původně chtěl režisér do inscenace obsadit známé a kamarády i mimo divadelní okruh, kteří se se syndromem vyhoření v jisté míře potýkali nebo potýkají dodnes. Všichni ale byli, jak je tomu u syndromu vyhoření běžné, příliš zaměstnáni svou prací a neměli dostatek času. Rozhodl se proto oslovit kamarády pouze z divadelního prostředí. Na scéně tak diváci uvidí herečku Natálii Řehořovou, herce Jiřího Panznera, scénografku Janu Hauskrechtovou či samotného režiséra Jana Friče.

Text, který pro inscenaci vznikl, je montáží různých již existujících textů, ale i textů, které dramaturgyně Dagmar Radová napsala přímo pro tuto inscenaci. Další texty vznikly na základě improvizace. V inscenaci se objevují úryvky z dramatické klasiky jako je A. P. Čechov a jeho Ivanov nebo Strýček Váňa. Autoři nechají promluvit i básníka Vladimíra Holana, portugalského básníka a spisovatele Fernanda Pessou nebo Matku Terezu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ