Slavný hrdinský epos starověké Indie ožije v představení Mahábhárata, jehož česká premiéra otevře 12. září sezonu pražského Divadla ABC. Hra vycházející z předlohy světoznámého scenáristy Jeana-Clauda Carriera bude svým tématem i zpracováním ústředním projektem podzimní sezony Městských divadel pražských.
Režie unikátního opusu s mnoha výtvarnými, tanečními a pohybovými efekty se ujal Ondřej Zajíc. Exotický příběh plný zvratů a fantaskních obrazů vypráví o věčném zápasu o moc a vládu nad světem, ale i o stejně silné touze po míru a nenásilí, aby se tak dotkl základních otázek o smyslu a podstatě lidské existence. "To, co naleznete zde, najdete ve světě kdekoli, to, co zde nenaleznete, nenaleznete nikde jinde," říká motto této hry.
Starověký indický epos, srovnatelný v evropském kontextu třeba s legendou o králi Artuši nebo o rytíři Cidovi, je rozsáhlejší než korán a bible dohromady. V písemné podobě vznikal přes 1000 let, vyprávěním z generace na generaci se ovšem předával ještě dávno před naším letopočtem.
"Ve své původní, nezkrácené podobě je složen z příběhů o bájném vzniku světa a jeho zákonitostí, o zrození pěti synů krále Pándua a zrození sta Kuruovců a věčném sváru mezi oběma rody. Mezi odvěké nepřátele vstoupí bůh Kršna, který se znovuzrodil, aby do rodinného sporu rozhodujícím způsobem zasáhl," řekla dramaturgyně inscenace Věra Mašková. Mahábhárata je podle ní strhujícím vyprávěním o koloběhu lidského rození a umírání. A také o válce, kterou si nikdo nepřál a která byla přesto osudem dávného věku a jeho hrdinů.
Premiéra trvala deset hodin
Jean-Claude Carriere převedl tento jeden ze základních textů světové kultury do divadelní podoby pro potřeby slavného režiséra Petera Brooka. Desetihodinové představení uváděli v 70. letech minulého století v pařížském lomu jako plenérovou produkci, která vešla do dějin divadla jako jeden z nejvýznamnějších divadelních počinů 20. století.
Zajícova inscenace má být exotickou výpravnou show, plnou scénických efektů a bojových scén s asijskými zbraněmi. Ty vznikly ve spolupráci s mistrem ČR v bojovém umění wu-šu Petrem Horníčkem, pohybové kreace vytvořila choreografka Lenka Vágnerová.
Na jevišti se objeví takřka kompletní soubor Městských divadel pražských, k němuž se připojili i herci, kteří tu pravidelně hostují. "Náročně pojatý a unikátní projekt je pro všech třiatřicet účinkujících velkou výzvou," uvedla Mašková. Budou mezi nimi Jan Vlasák, Zuzana Kajnarová, Jaromír Nosek, Lukáš Jurek, Oldřich Vízner, Vladimír Čech, Veronika Gajerová, Jitka Smutná, Aleš Procházka a Luba Skořepová.
Foto: Wikimedia Commons, MDP