Smyslu života v příliš technickém světě se věnuje inscenace Homo Faber

Kultura
20. 4. 2017 19:56
Martin Finger v roli Herberta a Marie Štípková jako Sabeth na generálce divadelní adaptace románu Homo Faber od švýcarského dramatika a prozaika Maxe Frische.
Martin Finger v roli Herberta a Marie Štípková jako Sabeth na generálce divadelní adaptace románu Homo Faber od švýcarského dramatika a prozaika Maxe Frische.

Činoherní studio uvede v sobotu českou premiéru adaptace románu Maxe Frische Homo Faber. Scéna i hudba vytvářejí v inscenaci pozadí pro otevření základních otázek smyslu života, viny, trestu a úloze techniky v dnešním světě. Režisérem hry je David Šiktanc.

"K románu Homo Faber jsem se v době, kdy mě oslovilo Činoherní studio, vracel podruhé. A zatímco napoprvé, zhruba před pěti lety, ke mně nijak nehovořil, najednou jsem byl zcela oslněný nejen příběhem, ale způsobem Frischova myšlení a psaní," řekl Šiktanc.

Švýcarský spisovatel v románu ve zkratce postihl trauma moderní doby, která podle něj spočívá v technokratickém přístupu ke světu. Odtud také název Homo Faber, tedy člověk strůjce. Hlavní hrdina, kterého na prknech ústeckého divadla ztvárňuje Martin Finger, přistupuje ke všemu zcela racionálně, a to až do setkání s dívkou Sabeth, jejíž role se ujala Marie Štípková. "Přestože titulní postavou je muž, hra je i o ženách. Právě tím je naprosto současná a navýsost aktuální. Svým způsobem zábavná, i smutná. Ostatně, jako život sám," shrnul autor divadelní adaptace Karel František Tománek.

Velkou devizou hry je podle Fingera její jazyk. "V dnešní spíše povrchní a zjednodušující době je zázrak, když se můžeme zaobírat tak kvalitním textem, který srozumitelně, zdánlivě jednoduše, ale s velkou hloubkou a empatií otevírá základní otázky: smysl žití, vina, trest, odpuštění, touha po porozumění," řekl Finger, který se do Činoherního studia vrací po několikaleté pauze.

Do dalších rolí obsadil Šiktanc Martu Vítů, Annu Fišerovou, Jana Plouhara, Matúše Bukovčana a Lukáše Černocha. Autorem scénické hudby je Ondřej Švandrlík. Jan Štěpánek navrhl scénu, která se opírá o jednoduchost a minimalistické prvky. O kostýmy se postarala Juliána Kvíčalová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Libor Zavoral

Další čtení

Slavný spisovatel Dan Brown při představování své knihy ve Frankfurtu. Tentokrát tato pocta čeká Prahu, kde se děj nové knihy odehrává

Profesor Langdon ožije v Praze. Brown přijede osobně představit nový román

Kultura
15. 7. 2025
Sčítači ve slavnostních uniformách udržují starobylou tradici Swan Upping, ročního sčítání populace labutí hnízdících na řece Temži v Londýně. Okroužkované labutě pak vracejí zpět do řeky.

Na Temži začala velká sláva: Sčítání labutí, uniformy, lodě, kroužkování

Kultura
Aktualizováno: 15. 7. 2025 10:43
Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ