Staroměstská radnice ukáže Hurvínka v rozloženém stavu

Kultura
12. 5. 2016 18:30
Hurvínek slaví 90 let.
Hurvínek slaví 90 let.

Devadesát let trvající divadelní cestu populární loutky Hurvínka přibližuje výstava, kterou ve čtvrtek v podvečer otevřeli v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Potrvá do 26. června. Koncem listopadu na ni naváže rozšířená interaktivní expozice instalovaná v Muzeu hlavního města Prahy.

"Výstava nabízí unikátní pohled do zákulisí Divadla Spejbla a Hurvínka. Seznamuje návštěvníky nejen s jubilantem Hurvínkem, ale i s jeho loutkovou rodinou a těmi, kteří divadlo tvořili a tvoří," řekla na vernisáži ředitelka této scény Helena Štáchová. Výstavní prostor je rozdělen na několik časových etap, ve kterých se představují jednotliví interpreti populární loutkové dvojice společně s dalšími tvůrci, kteří se o tak dlouhou divadelní dráhu oslavence zasloužili.

Návštěvníci si mohou prohlédnout téměř 70 loutek z bohatého divadelního fundusu, seznámí se s historií gramofonových nahrávek, které přes 85 let vznikají u Supraphonu (původně Ultraphonu) a dále například s kresbami Jiřího Trnky či Jiřího Slívy. Vystaveny jsou dokumenty, plakáty či fotografie. Zájemci si mohou prohlédnout i Hurvínka rozloženého na 15 částí.

Malí i velcí uvidí i loutky Drákuly, Napoleona, Laurela a Hardyho, draků i čertů. Hurvínkova kamarádka Mánička je tu dokonce i bez brýlí, zatímco tento "nejstarší chlapeček na světě" tu visí na laně i s činkami. V několika vydáních tu je i otecko Spejbl. Oba spolu ve 34 zemích čtyř kontinentů promluvili dvaadvaceti jazyky.

Loutku Hurvínka jako osobitou variantu Spejbla a překvapení pro profesora Josefa Skupu vytvořil řezbář Gustav Nosek. Hurvínek vstoupil poprvé na scénu 2. května 1926 v přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery Počestný dům. Stalo se tak na scéně Loutkového divadla Feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni. V roce 1930 se jejich "duchovní otec" Josef Skupa rozhodl přebudovat soubor na první českou profesionální loutkovou scénu - Divadlo Spejbla a Hurvínka.Hlavní protagonisté zleva Spejbl, Hurvínek a Mánička.

Od roku 1954 začal Skupu alternovat Miloš Kirschner a navázal tak na jeho tradici, že Spejbla a Hurvínka mluví vždy stejný herec. Od roku 1974 se s ním v rolích hlavních protagonistů střídal Martin Klásek, od roku 1982 už pravidelně a po jeho smrti v červenci 1996 se stal jejich třetím "tátou".

Nahrávky Divadla S+H získaly 32 zlatých a 25 platinových desek Supraphonu. Nejprodávanějším titulem je německá nahrávka Hurvínek und Herr Spejbl zum Geburtstag, které se prodalo 101.403 kusů zvukových nosičů. Českou nahrávku Vánoční kapr u Spejblů si koupilo 92 039 zájemců.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef, Němec Zdeněk

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ