Světovou premiérou opery Přijď království Tvé od Aloise Háby začal v neděli festival New Opera Days Ostrava 2018 (NODO), který se až do čtvrtka bude věnovat nově vzniklým a nastudovaným operám. Návštěvníkům se v kamenných divadlech i na Dole Hlubina představí nejen komorní sestavy ansámblů, ale na scéně budou moci vidět až 110 účinkujících, řekla za organizátory akce Kristýna Konczyna.
Hábova šestinotónová opera o třech jednáních a sedmi obrazech je určena pro 26 pěveckých sól, smíšený sbor a orchestr. Režie se ujal Jiří Nekvasil. V díle s podtitulem Nezaměstnaní jsou hlavními postavami dělníci, ředitel továrny, Kristus nebo Lucifer. Základní myšlenkou je sociální spravedlnost, svobodné myšlení a protiválečný postoj. Hába, který zemřel v roce 1973, považoval tuto operu za svůj tvůrčí vrchol. Nikdy však nebyla uvedena.
Jediná dvě představení opery, která vznikla v letech 1937-1942, se konají v neděli a v pondělí v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě. Dílo exkluzivně pro festival nastudoval francouzský dirigent Bruno Ferrandis.
"Hába představuje vůdčí osobnost české skladatelské moderny meziválečného období. Ve všech oblastech činnosti - kompoziční, pedagogické i organizační - se projevovala jeho zásadní vlastnost, a to odvaha vykročit na půdu, na niž se dosud nikdo neodvážil," uvedla Konczyna.
Čtvrté bienále uvede během pěti dní sedm představení s mezinárodním obsazením. Právě Hábova opera patří k nejnáročnějším produkcím festivalu.
"K dalším výjimečným produkcím patří opera obdivuhodného italského skladatele Salvatora Sciarrina. Podařilo se nám domluvit spolupráci s Varšavskou komorní operou a festivalem Varšavský podzim a společně s nimi tak v Ostravě uvedeme Sciarrinovu Luci mie traditrici. Překvapením bude nová opera česko-kanadského skladatele Rudolfa Komorouse," řekla Renáta Spisarová, výkonná ředitelka Ostravského centra nové hudby. V závěru festivalu koncertně zazní opera Chayi Czernowin, kterou německý časopis Opernwelt označil za nejlepší operní novinku roku 2017.
Posláním festivalu NODO/Dny nové opery Ostrava je přispět k otázkám rozvoje opery a ukázat možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století. Bienále se koná od roku 2012 a pořádá jej Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.