Zfetovaná pohádka a národní socialismus

Kultura
8. 11. 2010 12:30
Ze Zlatého kořenáče přechází zrak.
Ze Zlatého kořenáče přechází zrak.

Zlato nad zlato. Zrak i sluch přechází, sen střídá skutečnost, romantismus vzývá socialismus. Pražský divadelní festival německého jazyka zahájil svůj patnáctý ročník velkolepě - drážďanským Zlatým kořenáčem v pražské zlaté kapličce.

Zahájení každého festivalu je doprovázeno oficiálními ceremoniemi, recepcemi a projevy plnými dutého slovního škváru. Ani tomu se úplně nepodařilo uniknout, ovšem pořadatelé vyřešili nesmírně elegantně otázku poděkování sponzorům - tematickou písní z představení Christopha Marthalera Stunde null, která na festivalu slavila úspěch před dvanácti lety.  

Veselení v přízračném paneláku.Byl to právě německý festival, který před šesti lety prolomil tabu a hrál činoherní představení v historické budově Národního divadla, tomto symbolu české národní emancipace, poprvé německy. Dnes už něco takového nikoho nepřekvapí. Zlatý kořenáč (Der Gold´ne Topf) Státní činohry v Drážďanech v režii Sebastiana Baumgartena je divokou fantasmagorickou vizí, v níž se mísí pohádkový svět, omamné látky, marné sny a touhy, duchaplné filozofování o světě, ale také realita pozdního socialismu ve východním Německu, pěstování pokojových květin v panelácích a vzpomínky na bombardování Drážďan. Vizuálně opulentní inscenace hýří pestrými obrazy, velkou otočnou scénou, projekcemi a nakonec i nahotou, jíž je německé divadlo u nás tak proslulé. 

Pastva pro oči, ale i pro uši: nejen díky živé hudbě na scéně, ale především díky vznešenému, bohatému, patetickému jazyku, převzatému z původní předlohy E. T. A. Hoffmanna. Což zas krásně kontrastovalo s přízemními vstupy běžné reality i potměšilým špičkováním nad tím, co je a není skutečnost. Ústřední otázku letošního festivalu - zdání  a bytí nebo také "schein&sein", naplňuje svými věčnými přechody mezi realitou a snem, mezi myslí a představami, ale také zpochybňováním sebe sama (o skutečnosti divadla nemluvě) Zlatý kořenáč vrchovatě. Ostatně už autor o tom musel ledacos vědět - preromantický literát, hudebník a divadelník E. T. A. Hoffmann se přes den živil jako šéf tajné policie. Někteří ovšem říkají, že byl jen krátce špionem v Polsku. Šalba a klam, jako ve Zlatém kořenáči..

Autor: Vojtěch VaryšFoto: PDFNJ

Další čtení

Vyšehradský most je podle UNESCO významnou památkou

O Vyšehradském mostu se rozhodne do voleb. UNESCO chce opravu, ne bourání

Kultura
Aktualizováno: 14. 7. 2025 16:29

Sting a Iggy Pop míří na Colours of Ostrava, festival začne ve středu

Kultura
14. 7. 2025
Sedmý den 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, 10. července, 2025. Delegace tvůrců představila ve Velkém sále hotelu Thermal česko-slovenský dokumentární film Raději zešílet v divočině. Protagonista František Klišík.

Zemřel František Klišík, hrdina vítězného filmu festivalu v Karlových Varech

Kultura
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ