Divadlo na Vinohradech zahájilo sezonu obrazy ze života nevěrného Karla Marxe, v jehož ložnici se odehrává fraška pro čtyři postavy. Čekejte proto všechno, jen ne politickou přednášku.
Co dělají revolucionáři, když zrovna nedělají revoluci? Povalují se v posteli, hádají se s manželkou, myslí na jiné ženy a loudí o peníze. Alespoň tak se chová hlavní hrdina hry Milana Uhdeho Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl. Revolucionářem v pyžamu zde přitom není nikdo menší než Karel Marx.
Zvěstování uvedlo v minulých dnech jako první novinku sezony Divadlo na Vinohradech, a to k osmdesátinám autora, dramatika a bývalého disidenta a politika. Ten na premiéře seděl v publiku v první řadě a často se otáčel za sebe, aby sledoval, zda se diváci smějí a jak reagují na scény z manželské ložnice. Mohl být spokojen.
Peprné postelové roztržky
Manželskou ložnici ve Zvěstování skoro neopustíme. Karel Marx (Tomáš Pavelka) se z ní sice snaží vyklouznout do pokojíku služebné Leni (Zuzana Vejvodová), s níž čeká dítě, v posteli s ním ale leží manželka Beni (Andrea Černá), kterou pokaždé probudí. A po každém manželčině procitnutí čeká diváka poměrně peprná partnerská přestřelka, která mu někdy možná připomene i některé z jeho vlastních postelových roztržek.
Oba Uhdeho manželé mají dokonale zmapovaná citlivá místa toho druhého a vědí, za jaké nitky zatahat, aby byla manipulace partnerem co nejúčinnější. Každou větu samozřejmě uvozuje "Miláčku...", i když pak často následuje proud jedu a tekoucích nervů. Andrea Černá je v roli konverzačně zdatné, nicméně trochu nedůvtipné stárnoucí manželky přesná a dokazuje, že podobné postavy nemusí hrát jenom Vilma Cibulková.
Vypočítavý slaboch Marx
Milan Uhde se počátkem 70. let dostal na seznam zakázaných spisovatelů a až do pádu komunistů nesměl publikovat. Psal do samizdatu i pod různými jmény, mezi jeho nejznámější kusy patří slavná Balada pro banditu (1975) či Pohádka máje (1976). Zvěstování napsal v roce 1986 a v tehdejším Československu je mohl představit jen v rámci takzvaných bytových čtení. Skutečnou divadelní premiéru měla hra v roce 1988 v Záhřebu.
Marxe autor představuje jako slabocha; nemanželské dítě by nejraději hodil na hlavu Bedřichu Engelsovi (Otakar Brousek ml.), který ho navíc musí finančně podporovat. Uhde se při psaní inspiroval skutečnými intimními osudy Karla Marxe a pátral po nich v dostupné literatuře. "Historku o tom, jak Karel Marx zplodil se svou hospodyní nemanželského syna, a aby to utajil před ženou, požádal starého mládence Bedřicha Engelse, aby vzal otcovství na sebe a potomka odevzdal do nalezince, mi přinesl přítel Jaroslav Šabata," zavzpomínal před časem.
Ve Zvěstování autor umně demaskuje revolucionářskou povahu, která je často silná v teorii, plná krásných slov a idejí, když ale dojde na praxi, je vše jinak. Marxe ukazuje jako nepraktického a dost neschopného muže, kterému sice ženy padají k nohám, on jim ale není schopen dát skutečný cit, jen si je přehazuje jako horké brambory.
Podkrovní studiová scéna Divadla na Vinohradech hře režírované ředitelem ND Janem Burianem sluší. Jen by občas Tomáš Pavelka v roli Marxe mohl ubrat na afektu komediálního výrazu, postava jako by výraznou gestikulací neustále žebrala o to, aby se publikum zasmálo. Toho lze přece docílit i subtilnějšími způsoby.