Dotace i kompenzace nákladů. Památkový zákon schválen

Kultura
20. 11. 2015 14:02
Na snímku kulturní památka Klingergovo mauzoleum na hřbitově v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Jde o rodinnou hrobku, kterou v roce 1901 nechali postavit potomci zakladatele textilního podniku Ignaze Klingera.
Na snímku kulturní památka Klingergovo mauzoleum na hřbitově v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Jde o rodinnou hrobku, kterou v roce 1901 nechali postavit potomci zakladatele textilního podniku Ignaze Klingera.

Vláda schválila dlouho očekávaný památkový zákon. Nový památkový zákon byl jedním z hlavních slibů vlády v oblasti kultury. Podle ministerstva umožňuje efektivní péči o památkový fond a dává úřadům nástroje, jak zakročit, když vlastník o památku nepečuje. Ministerstvo kultury pracovalo na nové normě od roku 2012, pokud projde parlamentem, nahradí mnohokrát novelizovaný zákon z roku 1987.

Rekonstrukce národní kulturní památky Svatá Hora v Příbrami. Většina areálu bude veřejnosti přístupná od letošní štědrovečerní půlnoční mše.S účinností zákona, který má řadu kritiků z řad památkářů i různých oborových sdružení, se počítá od 1. ledna 2018. Podle ministra kultura Daniela Hermana (KDU-ČSL) se resort pokusil sporné body urovnat. "V četných jednáních jsme nalezli skutečně maximální míru konsensu se všemi více či méně zainteresovanými stranami expertů," uvedl Herman.

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče (SPPPP) však o návrhu říkají, že snižuje rozsah památkové ochrany, nedefinuje ochranu hmotného kulturního dědictví jako veřejný zájem a nepřináší požadované systémové změny. Podle ASORKD návrh zákona nechrání nejcennější a zároveň nejohroženější část tuzemského kulturního dědictví - historická města. Ministerstvo výtky odmítá většinou s odkazem, že kritici zákon nepochopili.

Ministerstvo kultury prohlásilo objekt pivovaru v Dobrušce na Rychnovsku za nemovitou kulturní památku. Jeho památková hodnota spočívá hlavně v původním funkčním strojním zařízení a technických detailech z let 1927 až 1936. Na snímku je scezovací káď.Sdružení památkářů připravovanou normu kritizují dlouhodobě. Podle některých jejich zástupců je připravovaný zákon horší než ten z roku 1987. "Socialistickou dikci zákona dávno odstranily novely, technicky je kvalitní a je možné podle něj památky chránit. Pokud systém státní památkové péče není schopen podle něj fungovat, znamená to, že se příslušní lidé dodneška nenaučili ho používat," uvedl již dříve Martin Šerák z Památkářské obce českokrumlovské.

Podle ministerstva naopak nový zákon přesněji vymezuje a zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památkového fondu. Důležitá změna podle ministerstva je "možnost kompenzovat náklady vzniklé v souvislosti s omezením vlastnických práv vlastníkům nemovitostí, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se v památkových rezervacích a památkových zónách". V praxi jde o to, že i vlastníci takových objektů budou moci žádat stát o dotaci na péči o ně, což dnes nelze. Zákon prý také umožní úřadům lépe reagovat v případě, že vlastník památky se o ni nestará.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Modrý David, PR, Město Příbram, Taneček David, Youtube

Další čtení

Smetanova Má vlast v podání České filharmonie otevřela festival Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2025
Izraelská zpěvačka Juval Raphaelová, která reprezentuje Izrael, přežila masakr Hamásu.

Eurovize ve znamení protestů proti Izraeli. A žádné duhové vlajky na pódiu

Kultura
12. 5. 2025
Majáles odstartoval a lidé se bavili

Začal tradiční brněnský majáles. S hudbou, alegorickými vozy i formulí

Kultura
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ