Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v činohře získala Vránová

Kultura
25. 3. 2017 20:28
Herečka Alena Vránová a Taťjana Medvecká, která provázela večerem.
Herečka Alena Vránová a Taťjana Medvecká, která provázela večerem.

Herečka Alena Vránová převzala v sobotu večer v Praze za dlouhotrvajícího potlesku zaplněného hlediště české první scény prestižní Cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství. Na jevišti historické budovy Národního divadla v Praze stála už před devíti lety, kdy přebírala prestižní pohár za výkon v inscenaci Bouřlivé jaro v Divadle Ungelt, které je už téměř 20 let jejím druhým domovem.

"Za všechny ty šťastné chvíle v mém hereckém životě děkuji divákům. A troufám si prohlásit, že diváci a já jsme si rozuměli," řekla čtyřiaosmdesátiletá Vránová, která v roce 1956 získala angažmá v Divadle ABC, kde spolupracovala s Janem Werichem a Otou Ornestem. Členkou Městských divadel pražských byla až do roku 1992. Její filmový věhlas založilo v roce 1952 ztvárnění princezny Krasomily v pohádce Pyšná princezna. Před 11 lety byla oceněna za celoživotní mistrovství v dabingu.

Ceny Thálie 2016 za mimořádné jevištní výkony v činohře obdrželi Hana Tomáš Briešťanská ze roli Štěpky v Petrolejových lampách Národního divadla v Brně a Milan Kňažko za roli Jona v monodramatu Shylock Divadla Na Jezerce v Praze. "Cena patří všem mým kolegům v téhle inscenaci," řekl Kňažko. "Hraju tam sám," dodal vzápětí.

V baletu a pantomimě převzali ceny Thálie sólistka baletu Moravského divadla Olomouc Yui Kyotani za roli Kitri v inscenaci Don Quijote a mim Radim Vizváry za sólo v Mime Prague v pražském Divadle v Celetné. Vizváry poděkoval loni zesnulému Borisi Hybnerovi, ocenění by bez něj prý nedostal. Cenu za celoživotní baletní mistrovství dostala jedna z největších dramatických tanečnic poválečné éry Marcela Martiníková.

Když cenu přebírala, připomněla Pavla Šmoka, významnou osobnost českého baletu, který loni v dubnu zemřel. "Byla jsem interpretkou jeho choreografií. A on vždy říkal - díky, máš u mě desetník - a tak mám u něho hodně desetníků za ten čas, který nezbýval na nic jiného než na kroky, skoky, piruety," řekla. Začínala v Ostravě, v letech 1964 až 1970 působila právě ve Šmokově novátorském baletu Praha a po dvou sezonách v Basileji se stala sólistkou Národního divadla. Poděkování uzavřela se slzami v očích slovy "a teď už moje poslední děkovačka a moje poslední klaněčka vám všem".

Herecká asociace v předvečer Mezinárodního dne divadla (27. března) udělila 15 ocenění. Cenu převzala také členka pražského Divadla v Dlouhé Veronika Lazorčáková. Dostala cenu určenou činoherci do 33 let, kterou dotuje Nadace Munzarových.

Cenou Kolegia cen Thálie byl poctěn režisér, dramatik, herec, výtvarník, pedagog a zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid. Od roku 1961 působil v Naivním divadle v Liberci, kde o dva roky později založil experimentální soubor. Proslavil ho poetikou otevřeného díla, charakterizovanou výrazem, autorstvím, syntézou, improvizací. V roce 1978 soubor přestěhoval do Prahy.

Thálie za mimořádné jevištní výkony v opeře získali rakouský barytonista Thomas Weinhappel a Pavla Vykopalová. Cenu za celoživotní mistrovství v opeře převzala na jevišti Národního divadla v Praze někdejší sólistka této scény Marcela Machotková. V muzikálu a operetě získali ceny Lenka Pavlovič a Josef Vojtek a za celoživotní mistrovství Pavla Břínková. Cenu Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství dostali Věra Říčařová a František Vítek, spojení s královéhradeckým Divadlem Drak.

Moderátory 24. ročníku byli v přímém přenosu České televize a Dvojky Českého rozhlasu Taťjana Medvecká a Jan Cina.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Vít Šimánek

Další čtení

Zahájení výstavy Den na Vysoké, která se věnuje pobytům slavného skladatele Antonína Dvořáka v této obci, 13. června 2025, Vysoká u Příbramě. Pohled do expozice.

Výstava ve Dvořákově památníku přibližuje skladatelův denní režim ve Vysoké

Kultura
13. 6. 2025
Brass Party - koncerty a světelná show v prostorách vozovny Dopravního podniku města Brna jako součást festivalu žesťových nástrojů Brno Brass Fest, 13. června 2025. Na snímku zleva trumpetista František Vaníček, trombonista Martin Kozel, tenorsaxofonista Martin Všechovský, barytonsaxofonista Jakub Dvořák, bubeník Zdeněk Borecký a baskytarista Martin Havelka z Brass Avenue.

Tramvajovou vozovnou v Pisárkách se poprvé rozezněl hudební koncert

Kultura
13. 6. 2025

V Praze začíná festival Otevřené ateliéry, potrvá do 15. června

Kultura
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ