Do kin míří dokument o expremiérovi Mečiarovi a jeho éře

Kultura
12. 10. 2017 08:00
Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar.

Dokumentární snímek o bývalém trojnásobném slovenském premiérovi Vladimírovi Mečiarovi, který stál v roce 1992 u rozpadu Československa a vzniku samostatné Slovenské republiky, a o dění na Slovensku za jeho vlád míří do slovenských kin. Ve filmu režisérky Terezy Nvotové vystupuje nejen sám Mečiar, ale i někdejší český premiér Petr Pithart či hudebník a někdejší poslanec Federálního shromáždění Michael Kocáb.

Dokument s názvem Mečiar mapuje události od sametové revoluce v roce 1989, začátek a průběh politické kariéry Mečiara, kterou odstartoval po pádu komunistického režimu v Československu z pozice podnikového právníka, stal se ministrem vnitra a později premiérem. Ve snímku autoři použili dobové televizní záběry o důležitých politických událostech v Československu i na Slovensku a výpovědi politiků či novinářů. Ti ve filmu upozornili také na kontroverzní praktiky Mečiara, za jehož vlády se Slovensko v 90. letech dostalo do mezinárodní izolace a vypadlo z první integrační vlny do EU i NATO kvůli politickým přešlapům.

Snímek také přibližuje vliv Mečiara na slovenskou společnost, ale i na život samotné režisérky. Nechybějí v něm televizní záběry z někdejších mohutných mítinků na podporu Mečiara, ale i jeho útok na novináře, který se Mečiara ptal na financování jeho vily.

"Neměla jsem potřebu být investigativním reportérem a hledat něco, co nikdo nevyčenichal," řekla novinářům Nvotová o snímku, ve kterém použila řadu archivních televizních záběrů. Dodala, že snímek bylo potřeba natočit tak, aby mu porozuměli i mladí lidé.

Mečiar byl dlouholetým předsedou kdysi nejpopulárnějšího politického subjektu v zemi, Hnutí za demokratické Slovensko, které po vnitrostranických rozkolech postupně opustilo několika jeho předních členů a které postupně přicházelo o voliče a před třemi lety zaniklo. Ve vysoké politice Mečiar již několik let nepůsobí.

"V podstatě jsem ukončil společenský život, přerušil jsem všechny kontakty. Zrušil jsme písemný i telefonický styk, koneckonců telefon jsem nikdy neměl, nevyhledávám styk s nikým a ničím," říká Mečiar ve své vile v lázeňském městečko Trenčínské Teplice.

Nyní pětasedmdesátiletý Mečiar na veřejnosti vystupuje jen zřídka. V uplynulých měsících veřejně kritizoval rozhodnutí slovenského parlamentu, který zrušil jeho kontroverzní amnestie ohledně zavlečení syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995 a dalších skutků. Z únosu exprezidentova syna, ke kterému došlo v období Mečiarovy vlády, byla podezřelá slovenská tajná služba SIS. Případu zavlečení se věnuje i dokument o Mečiarovi, vystupuje v něm svědek únosu, bývalý pracovník SIS Oskar Fegyveres.

Slovensko-český snímek Mečiar vznikl v koprodukci společností PubRes, HBO Europe a Negativ. Shromažďování materiálů k filmu trvalo čtyři roky. Snímek končí záběrem na mítink nyní nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, kterou podle politologů podporují i někdejší voliči HZDS.

Film Mečiar není režisérským debutem devětadvacetileté Nvotové, která je dcerou herečky Anny Šiškové a režiséra Juraje Nvoty. Letos už měl premiéru její celovečerní film s názvem Špína. Jde o příběh studentky, která se musí vyrovnat se znásilněním.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Christoph Thanei

Další čtení

Hip Hop není jen hudebním žánrem, patří k němu i styl oblékání, mluvy či tance

Kultura
4. 5. 2025
ilustrační foto

Lady Gaga přilákala na Copacabanu 2,1 milionu fanoušků

Kultura
4. 5. 2025

Smetanova Litomyšl bude opět mít doprovodnou scénu Festivalové zahrady

Kultura
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ