Do klání o evropského Oscara jdou dva české filmy

Kultura
4. 9. 2007 12:24
Fotografie z filmu Vratné lahve
Fotografie z filmu Vratné lahve

Fotografie z filmu Vratné lahveMezi dvaačtyřiceti filmy, z nichž Evropská filmová akademie vybere kandidáty na získání Evropské ceny, se dostaly české snímky Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela a Vratné lahve Jana Svěráka. Evropské filmové ceny v různých kategoriích budou za účasti vítězných tvůrců uděleny 1. prosince v Berlíně.

Seznam širších nominací zveřejnila Evropská filmová akademie. Její členové teď ze seznamu vyberou filmy do soutěže. Užší nominace budou zveřejněny 3. listopadu na filmové přehlídce Festival de Cine Europeo ve španělské Seville.

"O ceny v několika kategoriích se letos utká 42 filmů z 26 evropských zemí, přičemž žádnou z velkých evropských národních kinematografií nereprezentují víc než tři snímky," uvedli zástupci akademie. "Letošní selekce je skvělou ukázkou pestrosti evropského filmu," podotkli.

Evropská filmová cena vznikla v roce 1988 podle vzoru amerického Oscara. Evropská soška představuje dlouhovlasou krásku v šatech posetých "evropskými" hvězdičkami. Českým snímkům se zatím v soutěži moc nevedlo, v minulosti se do užšího výběru dostal jen režisér Saša Gedeon za scénář ke snímku Návrat idiota a film Babí léto Vladimíra Michálka.

Menzelův snímek už je mezi 11 filmy, které soutěží o Cenu publika Evropské filmové akademie. O vítězi rozhodnu filmoví fanoušci, kteří mohou od začátku tohoto měsíce až do 31. října hlasovat na internetu o svém nejoblíbenějším letošním filmu. Prezidium České filmové a televizní akademie doporučilo letos na evropské ceny čtyři české celovečerní filmy. Mezi nominace se nedostaly Pravidla lži Roberta Sedláčka a Tajnosti Alice Nellis.

Ilustrační foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Jaromír Nosek skončil na ulici. Pomoc odmítl i od Obermaierové

Kultura
31. 12. 2025
Taylor Swift, 2008

MTV změnila svět populární hudby, postupem času se přiklonila k reality show

Kultura
31. 12. 2025
Florence and The Machine

Výběr očekávaných kulturních událostí v ČR a ve světě v roce 2026

Kultura
31. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV