DVD tip: Co je se socializací, <span>soudruzi</span>?

Kultura
17. 2. 2010 08:30
I ženy v Rudé záři nad Kladnem přiloží ruku k dílu.
I ženy v Rudé záři nad Kladnem přiloží ruku k dílu.

I ženy v Rudé záři nad Kladnem přiloží ruku k dílu.K blížícímu výročí tzv. Vítězného února zařazujeme poněkud ujetý DVD tip na film Rudá záře nad Kladnem. Aneb poznej svého nepřítele!

„Tak copak je nového na Kladně?" ptá se navrátilec z první světové války Toník mocipánů. „Alespoň jednu otázku, soudruzi - co je se socializací?" Mocipáni jej odbydou a tak Toník s přáteli - tedy soudruhy - vezme spravedlnost do svých rukou, pevně rozhodnut změnit k lepšímu nuzné podmínky kladenských dělníků.

ČTĚTE TAKÉ: Lid dostane nový DVD hit: Rudou záři nad Kladnem

Série stávkových pohotovostí vyvrcholí statečným soudružským činem - založením Komunistické strany Československa. K čemu tehdejší události vedly, je dnes dobře známo...

Obal DVD Rudá záře nad Kladnem.Film z roku 1955 podle románu tehdejšího prezidenta Antonína Zápotockého natočil režisér Vladimír Vlček s Josefem Bekem a pozdější signatářkou Charty 77 Vlastou Chramostovou, objevila se v něm ale i řada dalších respektovaných herců - Vlasta Fabiánová, Jaroslav Vojta či Vlastimil Brodský.

Rudá záře nad Kladnem vyšla v nakladatelství Levné knihy v edici Filmy patří lidu a ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Edice už vydala mimo jiné Botostroj, v nejbližší době vyjde další významný opus socialistického realismu - Zítra se bude tančit všude.

Záměr vydávat největší příšernosti socialisticko-realistické kinematografie může působit sporně - zároveň je ale jejich sledování velmi poučné.

Co je se socializací, soudruzi?Nejen kvůli blížícím se volbám, ale i proto, že odhaluje velmi přehledně stupiditu tehdejších filmů, které ve jménu hlásání socialistické ideologie zcela zapomněly na to, že film má mít také nějaký divácky atraktivní děj a alespoň trochu životné a uvěřitelné dialogy, aby zaujal diváky.

Věčné promluvy „o té naší partaji" či charakterizace hlavní figury, Zápotockého alterega Toníčka jako muže, jehož první starostí po návratu z války je socializace svědčí o hovadnosti Rudé záře nad Kladnem.

Hovadnost filmu čiší z každé scény.„Musíme to udělat jako v Rusku - tam nemluvili na plano a udělali revoluci," říkají si českoslovenští soudruzi s dojatým leskem v očích, ještě než se Toníček vydá do vzorového Sovětského svazu za „soudruhem Leninem."

Vyjmenovávat všechny nudné peripetie filmu nemá smysl - stačí vidět kousek a na diváka navzdory optimisticky rozjásaným výrazům hrdinů padne všechna tíseň 50. let. Rudá záře nad Kladnem je velmi působivým mementem - až se ve vašem okolí objeví někdo s komunistickými volebními preferencemi, tenhle film bude vhodným dárkem - třeba jej pak podobné nápady přejdou...

Film doprovází bonusový materiál nabízející fotogalerii, biografie tvůrců či slovo k historii socialistického filmu.

Foto: Filmy patří lidu.

Další čtení

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Vyšehradského mostu se zastalo UNESCO. Žádné bourání, ale oprava, radí Praze

Kultura
25. 4. 2025

Hlavním vítězem cen Magnesia Litera 2025 se staly Hlaučovy Letnice

Kultura
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ