Film Cesta vede do Tibetu se dočká obnovené premiéry

Kultura
23. 1. 2019 13:31
Z filmu Cesta vede do Tibetu.
Z filmu Cesta vede do Tibetu.

Do českých kin se v únoru dostane cestopis z Tibetu z roku 1954, který získal několik cen, ale v tehdejším Československu ho pak cenzura zakázala. V roce 1953 ho v Tibetu natočili režisér Vladimír Sís a kameraman Josef Vaniš. V digitální podobě bude mít snímek Cesta vede do Tibetu, který zachycuje místa mnohdy již neexistující, premiéru 19. února. Sdělil to Viktor Kuna za distribuční projekt Dech hor.

Sís s Vanišem se v letech 1953 až 1955 zúčastnili natáčení čínsko-československého dokumentárního filmu o stavbě velehorské silnice. V té době již byl Tibet několik let okupován Čínou, která jej v roce 1951 prohlásila za svou autonomní oblast, čínská armáda však teprve začínala ničit tisíce tibetských klášterů. Čeští filmaři proto ještě některé z nich zaznamenali. Číňané zničili většinu z 6254 klášterů, zachovalo se jich pouze 13.

Kvůli neshodám s čínskými filmaři vznikly nakonec tři verze filmu, a to pro Československo, pro Čínu a pro festivaly, uvádí Kuna. Jediná dnes známá verze, která se zachovala, byla určena pro distribuci v československých kinech. V roce 1955 snímek získal ocenění na festivalech v Benátkách a v Karlových Varech, avšak teprve v roce 1956 povolila cenzura jeho uvedení v kinech. Na konci 50. let bylo promítání opět zakázáno.

Doprovodný komentář je poznamenán cenzurou a vypovídá o situaci v československé kinematografii, která byla v té době zasažena režimem stejně tvrdě jako jiné umělecké obory. Obrazová složka filmu však přesto zůstává unikátním historickým svědectvím.

Z pobytu československých filmařů vzniklo i pět obrazových knih a čtyři výstavy. Fotografovali i přírodu a obyvatele drsného vysokohorského kraje opředeného až do 20. století romantickým tajemnem. Romantika se z představ Evropanů vytrácela s tím, jak na Západ pronikaly informace o utrpení Tibeťanů pod čínskou nadvládou.

Filmaři se setkali i s tehdy devatenáctiletým dalajlamou Tändzinem Gjamcchem před jeho odchodem do exilu i pančhenlámou Čhökji Gjalcchänem. Snímky ze setkání 14. dalajlama viděl při své návštěvě Prahy v roce 1990. Zemi pak navštívil opakovaně; s rostoucí ekonomickou silou Číny však mnozí nejen čeští státníci kvůli obchodu s komunistickou zemí setkání s ním zvažují.

Autor: ČTK Foto: , Youtube/Viktor Kuna - Dech hor

Další čtení

V Praze dnes začíná třídenní multižánrový festival United Islands of Prague

Kultura
1. 5. 2025

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ