Režisér George Lucas chce natočit film o životních osudech amerických černošských letců za druhé světové války. Natáčení snímku nazvaného Red Tails by mělo začít koncem letošního roku nebo počátkem roku 2009.
Produkce nyní podle agentury AP pátrá po vhodných místech k filmování v Praze a Itálii.
Černošští letci podle agentury dobře vědí, že snímek přiblíží divákům jejich úspěchy při eskortování tisíců amerických bombardérů za druhé světové války. Domnívají se ale, že by měl také vyprávět o jejich zkušenostech, kdy byli například svědky toho, jak bylo s německými válečnými zajatci nakládáno lépe než s černými Američany, píše AP.
"Je to příběh neuvěřitelného dobrodružství a obrovské statečnosti," řekl producent. "Myslím, že promluví do duše každému, kdo se někdy snažil uspět v něčem, co jiní označovali za nemožné."
Prvními americkými černošskými vojenskými piloty byli letci z alabamského Tuskegee. Prvního kurzu na vojenském letišti v Tuskegee, asi 64 kilometrů východně od Montgomery, se v červenci 1941 účastnilo 13 kadetů. V příštích čtyřech letech byli letci vysláni na více než 15 000 bojových misí po celé Evropě a severní Africe.
Název snímku Red Tails je odvozen od barvy ocasu bitevních letadel, která upozorňovala posádky amerických bombardérů na stroje tuskageeských letců, jež je doprovázely.
Foto: profimedia.cz