Hejblata, chrastidla a jiné podivnosti

Kultura
19. 3. 2007 10:26
bez popisku 5431
bez popisku 5431

Muzeum hudby Praha, Orbis Pictus, do 30.dubna

Čeští výtvarníci exportují kreativitu. Výstava Orbis Pictus, která je do konce dubna k vidění v pražském Muzeu hudby, je základnou rozsáhlého projektu nazvaného podle spisu Komenského.

Centrální hale Muzea hudby v Praze, jež bývala kostelní lodí, dominuje bílý nafukovací objekt. Dva vstupy uvádějí návštěvníka do platonské jeskyně reflexí a stínů. Do metaforického labyrintu světa, na hřiště zaplněné bizarními nástroji.

Příchozí si může zahrát na tříoktávové bublající vodní varhany Václava Smolky nebo rozezvučet Motýla zpěvavého – obrovský klávesový nástroj s hliníkovými tyčemi místo strun Luboše Fidlera. Objekt Martina Janíčka vypadá jako veliký váleček z hracího strojku, uvnitř je nainstalován světelný zdroj, který při otáčení klikou maluje na zdi fantaskní obrazy. Kalimby Milana Caise mohou být tichou nehybnou sochou stejně jako originálním nástrojem čerpajícím z tradic Afriky.

Ondřej Smeykal několikanásobně zvětšil indiánskou dešťovou hůl, v jejíchž útrobách uhrančivě chrastí pistácie, a také v muzeu vztyčil zvukový stan. Z něj se po zemi, zdech, ochozech i oknech plazí chapadla přivádějící zvuky z odlehlých zákoutí domu či rozkládající hluk z ulice.

Koncept výstavy vymyslel Petr Nikl, jehož interaktivní Hnízda her přitáhla před sedmi lety do Rudolfina 33 tisíc lidí. Díky jeho Zahradě fantazie a hudby na posledním Expu v Japonsku česká expozice po letech opět výrazněji zaujala.

Rozvíjení tvůrčího potenciálu považoval Komenský za „neoddělitelnou součást života, podobně jako jsou k životu nezbytné voda a vzduch“. Podle autora projektu Jiřího Waldy je právě krize kreativity jedním ze zásadních problémů dneška. Proto chce odkaz Komenského i knihy exportovat do světa. Labyrint světa a ráj srdce dostane každý ke vstupence, v zahraničí vyjdou překlady ilustrované tamními výtvarníky.

Vše je rozvrženo na necelých osmnáct let. Premiéru měla výstava loni v Českém centru v Paříži a podle jeho ředitele Michaela Wellnera-Pospíšila byla návštěvnost 7500 lidí za měsíc v pařížské galerijní konkurenci „vskutku výjimečná“.

V Praze se expozice zdrží do konce dubna, v květnu se přestěhuje do brněnského Domu umění, v létě obsadí skleník v Květné zahradě v Kroměříži a poslední domácí zastávkou bude na podzim Opava. Dále jsou na programu Florencie, Ottawa, v jednání Tokio, Berlín a tak dále až do roku 2023, kdy u příležitosti čtyřstého výročí prvního vydání Labyrintu světa cesta vyvrcholí u hrobu Komenského v Naardenu.

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ