Hlavní cenu festivalu dokumentu v Jihlavě získaly dva české filmy

Kultura
30. 10. 2016 17:19
Dokumentární tragikomedie FC Roma o fotbalovém týmu, který si téměř nekopl do balónu, ale málem vyhrál ligu.
Dokumentární tragikomedie FC Roma o fotbalovém týmu, který si téměř nekopl do balónu, ale málem vyhrál ligu.

Na jubilejním dvacátém ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě vybrala porota mezi soutěžními českými snímky dva rovnocenné vítěze. Je to dokument o fotbalovém klubu FC Roma autorů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara a Normální autistický film natočený Miroslavem Jankem. Ze zahraničních dokumentů získal dvě ceny jihlavského festivalu Oslnivý svit soumraku, momentka ze života v Gruzii.

Soutěžní snímky byly hodnoceny v sedmi sekcích, ocenění byla rozdána během ceremoniálu. Cenu za přínos světové kinematografii získala filmová režisérka a scénáristka Drahomíra Vihanová. Divákům se nejvíc líbil český dokument Miluj mě, jestli to dokážeš režisérky Dagmar Smržové pojednávající o sexuální asistenci pro postižené lidi.

Dokumentární tragikomedie FC Roma o fotbalovém týmu, který si téměř nekopl do balónu, ale málem vyhrál ligu.Ve filmu Oslnivý svit soumraku si gruzínská dokumentaristka Salomé Jashiová žijící v Berlíně všímá současných rituálů gruzínské společnosti - svatby, módní přehlídky či volby královny krásy. V Jihlavě získal tento snímek cenu jako nejlepší dokumentární film ze střední a východní Evropy, a také jako nejlepší debut v sekci První světla.

Nejlepším světovým filmem byl vyhlášen dokument Strašidla obcházejí Evropou o řeckém uprchlickém táboře Idomeni. Autorkou je Maria Kourkoutaová, řecká filmařka a fotografka žijící ve Francii. Na svém celovečerním debutu spolupracovala s řeckou spisovatelkou Niki Giannariovou.

Vítězem mezi světovými experimentálními snímky se stalo dílo Paměťová stopa, které natočil Kanaďan Daichi Saito, sekci českých experimentálních filmů vyhrál Ondřej Vavrečka se snímkem nazvaným De Potentia Dei. Mezi soutěžními krátkými filmy bodoval švédský snímek Desetimetrová věž.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava začal v úterý, jeho závěrečné projekce se uskuteční v neděli. Největší přehlídka svého druhu ve střední a východní Evropě tentokrát představila 310 snímků, dalších 26 přidala sekce Dokument ČT. Podle pořadatelů přijelo na jubilejní festivalový ročník přes 4 tisíce návštěvníků a filmových profesionálů.

Autor: ČTK Foto: , Facebook, Youtube

Další čtení

Luhačovice ožijí folklorem, přivítají festival dětských souborů Písní a tancem

Kultura
17. 9. 2025
Křest knihy Tomáše Malečka (vlevo) Už dlouho šlapu po světě – Životní příběh Jaroslava Uhlíře (vpravo).

V Divadle Járy Cimrmana pokřtili knihu k 80. narozeninám Jaroslava Uhlíře

Kultura
17. 9. 2025
ilustrační foto

Hurá, literatura! Skoro ve stovce měst budou noční čtení. I ve věznici

Kultura
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ