Hra o product placement

Kultura
20. 5. 2019 06:10
Čtěte TÝDEN.
Čtěte TÝDEN.

Zapomenutý kelímek s kávou v populárním seriálu připomněl sílu product placementu. O možnost zakomponovat výrobek přímo do filmu či seriálu se firmy perou a filmaři jim rádi vycházejí vstříc. Tato forma reklamy totiž leckdy zaplatí i rozpočet celého díla. Celosvětově se v tomhle byznysu protočí v přepočtu 360 miliard korun ročně.

Diváci stále vstřebávají dojmy z posledního dílu seriálu Hra o trůny, který televize HBO odvysílala tuto neděli. Na internetu ale pořád žijí vtípky odkazující na přehmat, jenž se tvůrcům fenoménu povedl před dvěma týdny. V jednom z dílů totiž v prostředí středověké fantasy zůstal na stole poblíž dračí královny Daenerys moderní kelímek na kávu podobný těm od společnosti Starbucks. V záběru byl jen tři vteřiny, i to ale stačilo k vyvolání globální bouře.

Zprvu byli producenti dokonce podezříváni z dost nevydařeného product placementu. Nakonec se ukázalo, že šlo jednoduše o chybu - přepracovaní filmaři, kteří takřka dva roky připravovali sérii, jejíž jeden díl stál v průměru 345 milionů korun, si kelímku prostě nevšimli. HBO se za chybu omluvila a nevhodný předmět ze seriálu dodatečně digitálně odstranila. Celosvětové kampani zábavných memů se ale nevyhnula.

Reklama za miliardy

Časopis TÝDEN."Upřímně nás udivuje, že si neobjednala ‚dračí drink'," reagoval prodejce kávy na twitteru. Odkázal přitom na svůj nový Dragon Drink - nápoj z kokosového mléka a ovoce pitahaya, jemuž se obecně říká Dragon fruit, dračí ovoce.

Stacy Jonesová, šéfka marketingové společnosti Hollywood Branded, ocenila pro televizi CBS tuto nechtěnou reklamu až na 2,3 miliardy dolarů, tedy takřka 53 miliard korun. Jde sice o abstraktní hodnotu popularity a v tržbách kavárenského řetězce se nejspíše projeví řádově nižšími zisky, je ale fakt, že takovouto publicitu zdarma jen tak nezískáte. Paradoxně se nakonec ukázalo, že nešlo o kelímek Starbucks, jak si usmysleli internetoví šťouralové. Ve skutečnosti pocházel z místní kavárny ve městě Banbridge, odkud catering hercům a štábu zajišťoval horké nápoje.

Televize HBO musela připomenout, že product placement nepoužívá. Čistě hypoteticky by Starbucks za upoutávku v takto populárním seriálu podle obvyklých cen jiných producentů musel zaplatit mezi 250 tisíci a milionem dolarů (5,7 až 23 milionů korun). "Bylo by to spíše u nižší hranice, protože jde jen o letmý záběr, není vidět logo, herci kelímek nepoužívají, nijak nepřispívá k ději," vysvětlila Jonesová. Roli by hrála i třívteřinová délka záběru - podobná propagace v průměru trvá pět vteřin.

Čtěte TÝDEN.

Autor: Jakub KřešničkaFoto: ČTK , DPA/Britta Pedersen

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ