Hugo Haas: ženy mu jen těžko odolaly, a on to věděl

Kultura
1. 12. 2018 06:00
Filmový šarmér Hugo Haas.
Filmový šarmér Hugo Haas.

Hugo Haas byl jednou z největších hvězd české meziválečné kinematografie a jeho mile humorné polohy časem vystřídaly vážnější dramatické role. V nich se později prosadil i v Hollywoodu, když ho kvůli židovskému původu vyhodili z Národního divadla. V sobotu uplyne půl století od jeho úmrtí.

Nad jeho čtveráckým úsměvem vzdychalo mnoho ondulovaných slečen první republiky. Miláček prvorepublikových salonů, "roztomilý člověk" Haas okouzloval vtipným nadhledem a sebeironií. Na plátně stvořil svůj vlastní originální styl. "Byl prostředníkem výborné zábavy a dobráckého výsměchu zatuchlému maloměšťáctví," řekla o něm Olga Scheinpflugová.

Vysoký, černovlasý a černooký, s laskavým výrazem, hrával tatíky i milovníky, inteligenty i ušlechtilé boháče. Ve filmech bral na sebe spoustu vnějších podob a účesů, vousy i oblečením měnil vzhled. Dialogy si upravoval, přidával k nim vlastní promluvy a postavu modeloval podle svého.

Jeho nejmilejším místem byly kavárny a bary. Chodil tam ráno, dopoledne i večer. Byl typicky městským člověkem. Když se mu při jednom venkovském natáčení udělalo nevolno, prohlásil: "To nic není, to je tím vzduchem. Foukněte na mě kouř z cigarety!"

Celkem natočil víc než 70 celovečerních filmů, asi dvě desítky také napsal a režíroval. Stál u zrodu zvukového filmu a rozvinul žánr společenských situačních komedií.

Vyhazov z Národního divadla v roce 1939 nesl velmi těžce. A později v Hollywoodu se mu podle jeho ženy Bibi "hrozně stýskalo po domově. V Americe byl úspěšný, ale když se dozvěděl, že v koncentráku zahynul jeho tatínek i bratr Pavel, dostal astma a už nemohl hrát. Už se jenom toužil vrátit".

Jeho otec Zikmund Haas míval obchod s obuví. V převážně německém Brně se Hugo narodil 18. února 1901 mamince Olze, rozené Epsteinové, původem z Ruska. Po brněnské konzervatoři měl být operním pěvcem, herecký talent jej ale přivedl do činohry.

V Praze zaujal už v Divadle Na Vinohradech a později exceloval v Národním. Jeho Lužin z Dostojevského Zločinu a trestu, gubernátor z Běsů nebo kníže Stodoran z Jiráskova Markýze Gera vyvolaly nejednou potlesk na otevřené scéně.

Na filmové plátno vstoupil triumfálně v roce 1931 v roli pana Načeradce ze zfilmovaného románu Karla Poláčka filmu Muži v offsidu. Film se stal nejnavštěvovanějším snímkem své doby, z Haase byla rázem hvězda a všichni ho chtěli. Začal spolupracovat na scénářích a režírovat. V tandemu s Martinem Fričem vymysleli veseloherní libreto Život je pes, kde se po jeho boku objevila Adina Mandlová.

Spolu vytvořili na deset filmových dvojic - Mazlíček, Nezlobte dědečka, Ať žije nebožtík, Velbloud uchem jehly, Švadlenka, Mravnost nade vše nebo Děvčata, nedejte se. Některé Haas i režíroval.

S Mandlovou i žil a po ní se v jeho bytě vystřídala celá řada krásných žen. Haasovi ženy jen těžko odolaly, a on to dobře věděl. Natáčel i s Lídou Baarovou. "Baarová má oči mandlové, Mandlová zase barové," pronesl údajně jednou.

A potom přišla Bibi. Dcera posledního carského velvyslance ve Švýcarsku Marie Bibikoffová Haase okouzlila inteligencí, osobitostí, smyslem pro humor a nekomplikovanou povahou. A už spolu zůstali.

Emigrace po okupaci

Vrcholným dílem Haase se stalo protiválečné podobenství Bílá nemoc. Filmovou verzi této aktuální hry Karla Čapka si sám scenáristicky upravil a sám sebe obsadil do role doktora Galéna.

V Národním divadle hrál v té době konzula Busmana v Čapkově další hře RUR. A pak mu přišel dopis: "Jelikož jste ve svých dokumentech přiznal svůj židovský původ, jste propuštěn s okamžitou platností."

S Bibi emigrovali dva týdny po německé okupaci. Získat práci v Hollywoodu nebylo snadné, ale Haasovi se to podařilo. Natočil tu přes 30 filmů, nejvýznamnějším je drama Hlídač č. 47 (Pickup) podle námětu Josefa Kopty z roku 1951, které Haas i režíroval. Obdivné dopisy mu psal i mladý Marlon Brando.

Přes všechny úspěchy ale v USA šťastný nebyl. V roce 1961 odjeli s Bibi do Říma, potom do Vídně. O dva roky později ho Národní divadlo oficiálně pozvalo na oslavy svého založení. To bylo naposledy, co se podíval domů. Zemřel 1. prosince 1968 ve Vídni, je pohřben na židovském hřbitově v Brně.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Youtube.com/filmexporthomevideo

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ