Historický velkofilm o jednom z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století Josefu Myslivečkovi Il Boemo se dostane pravděpodobně na podzim příštího roku do českých kin. V hlavní roli se objeví ruský herec Egor Koreshkov. Chybět však nebudou ani operní hvězdy světových scén, jako je Phillipe Jaroussky, Simona Šaturová nebo Krystian Adam. Ve vedlejších rolích se mohou diváci těšit také na Karla Rodena či Zdeňka Godlu.
"Vyprávíme příběh pomáhající nám pochopit kulturní provázanost evropského kontinentu, jeho pestrou jednotu, jeho společné kořeny i dědictví, z něhož můžeme čerpat inspiraci," řekl režisér a scénárista filmu Petr Václav, který je mimo jiné držitelem dvou Českých lvů za film Cesta ven. Tentokrát diváky zavede do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil a stal se legendou. "Chceme přinést pohled na životní podmínky hudebníků osmnáctého století," sdělil.
Tvůrci se však zaměří také na neslavný konec umělcova života, kdy bojoval se syfilidou a čelil tak morálním předsudkům společnosti. "Jeho pád nevnímám vůbec negativně. Naopak, hudbu psal v době, kdy už skoro neměl tvář a nosil masku. Vlastně mu zůstala jenom hudba," řekl Václav a dodal, že právě v tomhle období vznikla Myslivečkova nejlepší díla a považuje to za příběh hrdinství. Při tvorbě scénáře vycházel z knihy Stanislava Bohadla Josef Mysliveček v dopisech. Čerpal také z biografie Josef Mysliveček "Il Boemo": The Man and His Music od Daniela Freemana, který mu bude odborným poradcem.
Naučím se dirigovat
V hlavní roli se překvapivě objeví ruský herec Egor Koreshkov, který stráví několik následujících měsíců v Itálii, kde se bude učit jazyk a hru na klavír. "Proběhlo několik opravdu dlouhých castingů. Egor však nejlépe představuje skladatele po psychické i fyzické stránce. Navíc jsem rozhodně nehledal herce, který je Ital a tváří se jako cizinec," vysvětlil režisér. Koreshkov také slíbil, že se naučí dirigovat. "Pokusím se být Josefem co nejvíce to bude možné," zavázal se.
Hlavní část filmu se bude odehrávat v italských divadlech v Pavii a Cremoně, dále v Janově a Benátkách. Dva natáčecí dny chtějí tvůrci věnovat Praze. Hudbu k filmu, kterou tvoří z velké části znovuobjevené Myslivečkovy árie a skladby, nahraje pod taktovkou dirigenta a hudebního poradce Václava Lukse orchestr Collegium 1704. "Některé skladby jsme nikdy neslyšeli. Byly schovány v archivu," uvedli tvůrci.
Josef Mysliveček byl jeden z nejslavnějších evropských operních skladatelů druhé poloviny 18. století. V mládí se vzepřel své rodině a odmítl se stát mlynářem. Opustil Prahu, vydal se do Benátek, aby se stal operním skladatelem. Stal se přítelem Wolfganga Amadea Mozarta a složil 30 oper, deset oratorií, symfonie, koncerty, overtury a množství komorní a chrámové hudby.