Jak Friedrich Nietzsche objal týraného koně a zhroutil se

Kultura
17. 2. 2011 10:30
Nader and Simin - A Separation.
Nader and Simin - A Separation.

Těsně před vyvrcholením má berlínská soutěž podle světových kritiků dva favority. Maďarský režisér Béla Tarr promítl snímek The Turin Horse (Kůň z Turína). Prolog tvoří vyprávění známé historky: Friedrich Nietzsche objal v Turíně koně, kterého mlátil jeho drožkař, a psychicky se zhroutil - nadosmrti.

Co se ale stalo s tím koněm? Tak se ptá Tarr, než otevře první ze zhruba třiceti záběrů svého nejnovějšího a podle svých vlastních slov také posledního stočtyřicetiminutového filmu.

Vidíme koně, jak táhne drožkaře a jeho povoz, jedou pustou zimní krajinou ke statku na samotě. Černobílý obraz odvíjený v pomalé jízdě, sakrální tóny varhan a monotónní svistot vichru, svaly koně, ztrhané rysy člověka. To jsou základní - a časem prověřené - ingredience Tarrových filmů. The Turin Horse je oproti těm ostatním osekaný na dřeň: vždyť jen sledujeme šest dní ze života otce a dcery, kteří na samotě vzdorují všemu zlu... a jaká je to fascinující podívaná! Tarr dokáže pomocí hypnoticky pomalých jízd vytvořit v divákovi dojem, že čas se zastavil.

Téma apokalypsy se v berlínském programu ovšem opakuje vícekrát. Nejsilněji rezonuje v soutěžním dramatu The Innocent Saturday (Nevinná sobota), které se odehrává na pozadí katastrofy černobylské atomové elektrárny. Režisér Alexander Mindadze sleduje mladíka, který by rád utekl z černobylského pekla, ale jaksi nemá s kým. A tak se svými kamarády raději jde hrát na svatbu.

Druhým, a zřejmě vůbec největším adeptem na Zlatého medvěda je íránský snímek Nader and Simin - A Separation (Nader a Simin - rozvod) od Asghara Farhadiho. Nader dostal víza k výjezdu z Íránu, ale rozhodne se zůstat, aby mohl být nablízku svému nemocnému otci. Tím však naštve svou západně smýšlející ženu Simin, která už měla sbaleno. Teď se radši s Naderem nechá rozvést.

Na rozdíl od Tarrova Koně je Nader a Simin velké a klasické drama, jehož opratě vede velmi schopná ruka. Zároveň je to film, který kritizuje stávající pořádky. A konečně je to snímek ze země, která zavírá filmové režiséry.

Jestli se nic velkého nestane, čekají Farhadiho a Tarra nejvyšší berlínské pocty.

Autor: Šimon ŠafránekFoto: Berlinale

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ