Colin Farrell s mořskou vílou, Václav Klaus na kombajnu a juchající teenageři. To jsou hrdinové tří premiér tohoto týdne.
Všechny ty tři filmy jsou vlastně dost nenápadné a určené poměrně malým diváckým skupinám. Ač u nich nelze čekat obří diváckou návštěvnost, pro některé skupiny diváků jsou přímo povinností.
Nejnavštěvovanější pravděpodobně bude mládežnická legrace Step Up 3D, tedy xté pokračování filmu, který stojí spíše na tanečních než na hereckých výkonech. Zápletka je stejná jako v předchozích dílech - teenageři, kteří rádi opakují podivné věty typu "tanec je můj život", se dají dohromady, přiberou nějakého vyjukaného nováčka, zaučí ho (nejlépe prostřednictvím nějakého milostného motivu) a spolu s ním vyhrají nad všemi zlými dospěláky a nad celým světem. K tomu zní hip hop a za vidění to stojí hlavně kvůli tanečním figurám, kvůli kterým na tenhle film také teenageři půjdou, jiný důvod mne nenapadá.
Druhá premiéra tohoto týdne je dokument Radima Procházky Drnovické catenaccio s podtitulem Cesta do pravěku ekonomické transformace. Vypráví o vzestupu a pádu jednoho malého venkovského fotbalového klubu, který je typický pro český fotbal, politiku i podnikání 90. let.
Odehrává se v moravských Drnovicích, rodišti Jana Gottvalda, podnikatele, který štědrým mecenášstvím proslavil místní klub. Film do kin doprovází předfilm stejného režiséra Náš první hospodář, v němž jsou vtipně sestříhány záběry Václava Klause na kombajnu se záběry jeho prezidentských předchůdců.
Do kin tento týden vstupuje i film Ondine, který byl zatím k vidění jen ve Varech. Neil Jordan, autor Hry na pláč, Snídaně na Plutu či Interview s upírem, tu vypráví příběh rybáře (v podání Colina Farrella), který z moře ve svých sítích vytáhne mořskou pannu.
Netradiční kombinace pohádky, sociálního dramatu a krimi má sugestivní atmosféru, vynikající herecké obsazení - a i když není nejlepším Jordanovým filmem, je z premiér tohoto týdne rozhodně nejpoetičtější a pro romanticky založené jedince pravděpodobně jedinou příležitostí k návštěvě kina.