Je tu tajný dokument o Havlovi a disentu. Natočeno Italem

Kultura
8. 2. 2012 19:30
Václav Havel.
Václav Havel.

Pohled očima italského novináře na československý disent přináší v tuzemsku až ve středu zveřejněný dokument, který jeho autor Gabriele Nissim natočil tajně v 80. letech při svých návštěvách Prahy. Mluví v něm odpůrci komunismu a chartisté v čele s Václavem Havlem. Asi dvacetiminutový dokument pod názvem Mladí antipolitikové byl v Česku poprvé promítán v pražském Obecním domě.

V současnosti Nissim v Evropském parlamentu usiluje o to, aby byl ustaven evropský den spravedlivých. Havel by měl být jeho ústředním symbolem.

K filmovému dokumentu Nissim novinářům řekl, že v roce 1986 sbíral materiál k 10. výročí Charty 77. "Na rozdíl od ostatních televizních reportérů, kteří překračovali hranice s objemnou technikou a nejrozličnějšími diplomatickými povoleními, já jsem do Prahy přijel jako obyčejný turista jen s malým zázrakem techniky. Jednalo se o vůbec první kameru 'dlaňovku'," řekl  novinářům Nissim. Díky této lsti se mu podařilo vejít mimo jiné do Havlova bytu na vltavském nábřeží. Hovořil například i s Václavem Bendou, Jiřím Dienstbierem, Janem Šternem, Evou Kantůrkovou a dalšími.

"Aniž mě příslušníci státní bezpečnosti, kteří jej sledovali, zadrželi a aniž mě považovali za jakéhosi nebezpečného televizního reportéra," dodal. Nissima zaujalo, že Havel žádal od lidí vytvoření nové formy společenského sdružování odspodu, v rámci kterého by si měli lidé zvykat říkat pravdu a přicházet s řešeními na všechny problémy života v zemi.

Z praktického hlediska ho při tehdejší návštěvě překvapilo špehování. "První věc, kterou pocítí nejenom novinář, ale kdokoli, kdo vstoupí do bytu některého z představitelů Charty 77, je ustrnutí. Člověk si zvykne ohlížet se za sebou na ulici a kontrolovat, zda ho nesledují příslušníci tajné police," řekl Nissim v dokumentu. Dosud byl promítán v Itálii a Švýcarsku.

Novinář, spisovatel, esejista a historik Nissim se o dění ve středu Evropy zajímá stále. Minulý rok se na Havla obrátil s žádostí, aby stvrdil petici, kterou žádá europoslance o uzákonění 6. března jako evropského dne spravedlivých. Dopis, ve kterém o toto gesto žádá, však dorazil do Prahy pozdě, prezident a ochránce lidský práv v prosinci zemřel. K vytvoření dne potřebuje podporu 360 europoslanců, zatím jich má 50. Doufá, že se mimo jiné připojí čeští zástupci v Evropském parlamentu. Nápad se zamlouvá mimo jiné někdejšímu chartistovi a bývalému senátorovi Danielu Kroupovi.

Nissim sleduje situaci ve střední a východní Evropě, zajímá se též o osud židovské komunity a o genocidy v obecnější rovině jako například v Arménii, Rwandě, Kambodži anebo v bývalé Jugoslávii.

Dnešní akce dostala podporu Knihovny Václava Havla, která se stará o odkaz prezidenta, a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Další čtení

Soutěž o vstupenky na koncert Lionel Richie

Kultura
1. 7. 2025

V Ostravě dnes začíná festival taneční hudby Beats for Love

Kultura
2. 7. 2025

Jakub Hrůša bude od podzimu 2028 novým šéfdirigentem České filharmonie

Kultura
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ