Karlovarský festival ocenil oscarového výtvarníka Pištěka

Kultura
4. 7. 2013 19:05
Theodor Pištěk získal Oscara za kostýmy k Formanově filmu Amadeus.
Theodor Pištěk získal Oscara za kostýmy k Formanově filmu Amadeus.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převzal na karlovarském festivalu akademický malíř a oscarový kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Stalo se tak v Městském divadle před projekcí snímku Miloše Formana Amadeus.

Svému kolegovi gratulovali na pódiu kameraman Amadea Miroslav Ondříček a představitel role Salieriho americký herec Fahrid Murray Abraham, který za ni získal Oscara. Setkaly se tak vlastně tři osobnosti, které na tomto projektu před 30 lety především v Praze spolupracovaly. Prestižní sošku odevzdal prezident festivalu Jiří Bartoška.

Tříhodinový snímek Amadeus natočil v roce 1984 Miloš Forman podle stejnojmenné divadelní hry Petera Shaffera v produkci Saula Zaentze. Dobové drama rozehrávající odvěký svár mezi genialitou a průměrností získalo osm Oscarů. Titulní roli ztvárnil Tom Hulce. Film v době svého uvedení inspiroval novou módní vlnu v oblékání. Podobenství s originální výtvarností bylo z valné části nasnímáno v Praze - především ve Stavovském divadle, spolupracovala na něm řada českých filmařů.

Theodor Pištěk je spojován i s dalším Formanovým velkofilmem Valmont z roku 1989. Za kostýmy k němu získal francouzského Césara, na prestižní cenu Americké filmové akademie byl nominován. S Formanem se podílel i na životopisném dramatu Lid versus Larry Flynt (1996).

Známý je i jako autor originálních pláten, objektů a instalací. Svou volnou tvorbu prezentoval loni na podzim na výstavě v pražském Veletržním paláci, uspořádané k jeho osmdesátinám. Filmové kostýmy tu byly nakupeny na objemné hromadě a připomínaly tak "veteš" z postmoderního jarmarku. Pozoruhodná filmová kariéra tehdy čerstvého absolventa AVU začala spoluprací na lyrickém příběhu Františka Vláčila Holubice (1960). O sedm let později se s ním setkal i při práci na proslulém vančurovském eposu Marketa Lazarová. Pištěkova filmografie zahrnuje přes stovku titulů nejrůznějších žánrů; spolupracoval například s Oldřichem Lipským, Jiřím Menzelem i Václavem Vorlíčkem.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ