Ve čtvrtek 31. října se v pražském kině Lucerna uskuteční slavnostní zahájení již 9. ročníku projektu Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách. Projekt organizovaný vzdělávacím programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni seznámí během listopadu žáky základních a středních škol prostřednictvím projekcí filmů a následných besed s moderními československými dějinami. V letošní bonusové nabídce pro školy je také loutkový snímek Normalizační loutka.
Cílem projektu je seznámit generaci mladých lidí, kteří se narodili po pádu komunismu, s novodobou historií naší země. A to prostřednictvím kvalitních filmů a především debat s těmi, kteří komunistické bezpráví zažili na vlastní kůži. "Je potřeba, aby si mladí lidé uvědomili, že svoboda není samozřejmá a je ji třeba chránit," říká ředitel programu Karel Strachota.
Součástí projekcí jsou následné debaty s pamětníky, historiky nebo filmaři. Tento koncept vnímají tvůrci projektu jako důležitý především kvůli autenticitě vyprávění z úst těch, kteří zažili nacistické a komunistické perzekuce.
Letošní ročník Měsíce filmu na školách je zaměřen na klíčová období našich moderních dějin. Školy mají na výběr ze čtyř dokumentů. Hitler, Stalin a já od Heleny Třeštíkové, který vypráví o pohnutém osudu Hedy Blochové, jež si prošla nacistickou a komunistickou perzekucí. Snímek Postavení mimo hru od Ivana Biela, jenž popisuje osud členů národního hokejového mužstva, kteří vinou komunistické zvůle skončili ve vězení. Dokument Milana Maryšky Deset bodů připomínající průběh stávky vysokoškolských studentů proti posrpnovému vývoji z listopadu 1968. A nakonec film Karla Strachoty České děti. Ten se věnuje jednomu z výrazných nezávislých hnutí druhé poloviny 80. let, které zásadní měrou přispělo k demonstracím v letech 1988 a 1989.
Jedním z bonusů, které jsou pro školy připraveny, je snímek Normalizační loutka z dílny souboru Buchty a loutky natočený podle skutečných událostí ze života autorů v období normalizačního Československa. Školy mají rovněž možnost využít audiovizuálních lekcí s tematikou lidských práv, občanské angažovanosti či moderních československých dějin, které jsou zpřístupněny na nových stránkách projektu Jeden svět na školách.
Podrobnější informace, například o doprovodných akcích, či seznamu zapojených škol, mohou zájemci nalézt na webových stránkách projektu.