Ve smíchovském multikině se večerního zahájení Febiofestu zúčastnily více než dva tisíce zvaných hostů. V dalších sálech zhlédli americkou komedii Marka Forstera Horší už to nebude s Willem Ferrellem, Maggie Gyllenhaalovou, Dustinem Hoffmanem a Emmou Thompsonovou.
Při zahájení 14. ročníku této mezinárodní přehlídky filmu, televize a videa v pražském multikině Village Cinemas Anděl převzal gruzínsko-francouzský režisér Otar Iosseliani cenu Kristián za přínos světové kinematografii.
Při té příležitosti Iosseliani představil ve dvou sálech v české premiéře svůj nejnovější snímek Podzimní zahrady. Příběh odvolaného ministra, který se vrací do běžného života, je břitkou politickou satirou poukazující prostřednictvím situačních gagů na korupci, touhu po penězích a maloměšťáctví. Kristiána mu předala Věra Chytilová, jíž si tento filmař, který od roku 1979 žije ve Francii, velice váží. Bylo to vlastně jakési profesní setkání po letech.
"Nejsem tak úplně francouzský režisér. Jsem Gruzín a točím gruzínské filmy, i když Francouzi si myslí, že jsou francouzské," řekl sympatický filmař divákům. Doporučil jim, aby nečetli titulky, protože jeho film není rádio a je srozumitelný i bez dialogů.
"Zvukový film vymysleli Američané a od té doby se tam jenom mluví. Přitom obraz sám je mnohem výmluvnější," dodal. A jen tak mezi řečí opravil přímo na pódiu Věře Chytilové řetízek od kabelky.
"Tuto cenu si zasloužíte právem. Všechny vaše snímky jsou excelentní," řekla mu režisérka. "Je to obrovská čest, dostat jakýkoli předmět z tvých rukou," reagoval Iosseliani a divákům prozradil, že "tohle děvče" poznal kdysi jako okouzlující bytost.
Už podruhé využila zahájení této přehlídky Asociace režisérů a scenáristů k předání svých výročních cen. Loni poprvé jimi odměnila ty, kteří obvykle bývají na titulcích až úplně vzadu či na nich úplně chybějí - a přesto by bez jejich podpory filmy nikdy nevznikly. Ceny nesoucí jméno jednoho ze zakladatelů této profesní organizace Jaromila Jireše letos udělila akciové společnosti RWE Transgas za významnou podporu české kinematografii a Janu Jírovi za organizátorskou, distribuční a publikační činnost, kterou výrazně přispěl ke vzniku a šíření nekomerční filmové tvorby.
Pražská část Febiofestu se koná ve čtrnácti sálech a divákům nabídne ve třiceti sekcích 272 filmů z 62 zemí. Podle ředitele Fera Feniče se jen v Praze do 30. března uskuteční 449 projekcí. V předprodeji bylo už k zahájení prodáno na 33 tisíc vstupenek. "Oproti loňsku je to v této chvíli nárůst o dvacet procent, přičemž celková kapacita přehlídky byla naplněna už z více než jedné třetiny," řekl Fenič.
Festival bude pokračovat od konce měsíce v deseti českých a osmi slovenských městech. Zakončen bude 12. dubna v Domažlicích, slovenská část, která je tradičně největší přehlídkou české kinematografie v zahraničí, vyvrcholí 25. dubna v Košicích.
Foto: ČTK